
Східний Варіант нагадав, як українці з ТОТ можуть отримувати українські пенсії
Громадяни України, які перебувають на ТОТ, можуть отримувати українські пенсії. Для цього треба мати рахунок в українському банку та проходити ідентифікацію. Основна проблема — верифікація особи, адже українські банки та Пенсійний фонд не працюють на окупованих територіях.
Про це йдеться у публікації Східного Варіанта.
У 2025 році, щоб вийти на пенсію за віком, необхідно мати певний страховий стаж: для виплати в 60 років — треба мінімум 32 роки стажу, у 63 роки — від 22 до 32 років стажу, а в 65 років — 15–22 років стажу. Інші види пенсії — через інвалідність або втрату годувальника — призначаються за відповідних умов із наданням підтверджувальних документів.
Щоби поновити або оформити пенсію, українці з ТОТ можуть приїхати на підконтрольні території та звернутися до Пенсійного фонду або ЦНАПу. Там пройдуть фізичну ідентифікацію, якщо потрібно — оформлять статус внутрішньо переміщеної особи та подадуть заяву на поновлення або призначення пенсії.

Подати заяву українці можуть і дистанційно — через особистий кабінет Пенсійного фонду України, авторизувавшись через КЕП (кваліфікований електронний підпис). Такий підпис можна отримати онлайн у додатках українських банків (Моно, ПриватБанк, сервіс Вчасно).
В особистому кабінеті можна перевірити свій пенсійний стаж та подати заяву на призначення пенсії, але згодом усе одно треба проходити ідентифікацію через банк або Пенсійний фонд України.
Кольорові копії документів, які потрібні для заяви про пенсію:
- Паспорт України.
- Ідентифікаційний код.
- Документи, що підтверджують трудовий стаж (трудова книжка, диплом про навчання на денній формі, військовий квиток).
- За бажанням довідку про заробітну плату за 60 місяців поспіль.
- Реквізити банківського рахунку.
- Фотографію для пенсійного посвідчення (2,5х3).
- Свідоцтво про шлюб у випадку зміни прізвища жінкою.
В особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ в лівому боковому меню необхідно обрати розділ «Щодо пенсійного забезпечення» та натиснути на вкладку «Заява на призначення пенсії». Далі ознайомитися з короткою інструкцією та покроково заповнити атрибути заяви. Додати заздалегідь проскановані документи та натиснути «Сформувати заяву». Перевіривши дані, натиснути «Підписати та відправити до ПФУ». Після статус обробки можна переглянути у вкладці «Мої звернення».

Обовʼязковою умовою для отримання пенсій українцям, які залишаються на ТОТ, є підтвердження про неотримання виплат від пенсійних органів російської федерації. Заяву-повідомлення про це подавач може додати до основної заяви про отримання/поновлення пенсії через електронний кабінет ПФУ або особисто.
«На вебпорталі Пенсійного фонду України можна сформувати та подати повідомлення про неотримання пенсій або страхових виплат в іншій державі, зокрема від органів пенсійного забезпечення російської федерації онлайн. Для цього необхідно авторизуватися в особистому кабінеті на вебпорталі за допомогою кваліфікованого електронного ключа (КЕП) і натиснути «Увійти». У правому верхньому кутку обрати опцію «Дистанційне інформування». У вікні, що відкриється, поставити позначку навпроти рядка «Не отримую пенсію в іншій державі, зокрема, від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації» та натиснути кнопку «Зберегти». Статус звернення можна перевірити в розділі «Мої звернення»», — розповідають у Пенсійному фонді Донецької області.
У Пенсійному фонді Донецької області пояснюють, що страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягає загальнообовʼязковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Читайте цей матеріал повністю: Оформити особисто або онлайн: як українці з ТОТ можуть отримувати українські пенсії
Тож підставою для зарахування стажу є факт сплати Єдиного страхового внеску, який може бути сплачений як роботодавцем, так і застрахованою особою.
Таким чином, отримати українські пенсії мешканці на ТОТ можуть за умови, якщо протягом необхідної кількості років сплачували Єдиний страховий внесок України. Варто зазначити, що в робочий стаж рахуються лише роки роботи на підконтрольних Україні територіях.
У матеріалі нагадали, що пенсіонери з ТОТ можуть пройти ідентифікацію через особистий кабінет ПФУ. Спочатку авторизуватися, а потім пройти відеоідентифікацію. Або особисто звернутися в Пенсійний фонд на підконтрольних територіях України.
Ідентифікацію слід проходити щороку до 31 грудня.
Читайте також: «Полегшити верифікацію документів із ТОТ в Україні»: навіщо це потрібно та чому за це виступають правозахисники
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.