
Східний Варіант дізнався, як відбувається евакуація дітей на прифронтових територіях
Обовʼязкова евакуація, яка зараз оголошена на Донеччині, проходить у звичний для населення спосіб: вони звертаються на гарячу лінію обласної адміністрації або благодійних фондів й домовляються про виїзд із подальшим розселенням у більш безпечних регіонах країни. Якщо ж ворог підходить ближче і стає вкрай небезпечно, оголошується обовʼязкова евакуація в примусовий спосіб дітей та родин із дітьми.
Про це йдеться у матеріалі Східного Варіанта.
У березні 2023 року Кабмін схвалив механізм примусової евакуації дітей із зон активних бойових дій. Таке рішення розробив Координаційний штаб із питань проведення обовʼязкової евакуації населення. Воно передбачає вивезення дитини разом із її батьками чи опікунами із зони бойових дій. Відмовитися від такої евакуації родини не можуть.

На прифронтових територіях триває декілька видів евакуації, розповідає координаторка напряму правозахисту благодійного фонду «Схід SOS» Юлія Матвійчук. Обовʼязкова евакуація, яка зараз оголошена на Донеччині, проходить у звичний для населення спосіб: вони звертаються на гарячу лінію обласної адміністрації або благодійних фондів й домовляються про виїзд із подальшим розселенням у більш безпечних регіонах країни. Якщо ж ворог підходить ближче і стає вкрай небезпечно, оголошується обовʼязкова евакуація в примусовий спосіб дітей та родин із дітьми. Так, така евакуація з Покровська була оголошена 20 серпня минулого року, коли російська армія розпочала активний наступ на місто.
«Наразі визначені окремі громади в областях, де оголошують примусову евакуацію. Тобто така евакуація проходить не у всій області одночасно, а в громадах, які визначає військова адміністрація за погодженням з військовим командуванням та Координаційним штабом. Евакуацію проводять екіпажі Національної поліції, за бажанням і погодженням до них можуть доєднатися громадські організації або благодійні фонди», — розповідає Юлія Матвійчук.
Правозахисниця наголошує, що евакуація дітей без батьків чи опікунів неможлива. Дітей обовʼязково супроводжує законний представник. Після евакуації з Донеччини родини з дітьми найчастіше потрапляють до першого транзитного пункту в Павлограді Дніпропетровської області. Там їх реєструють і вже надають першу допомогу. Наступна зупинка — транзитний пункт у Степовому, який керує громадська організація «Children New Generation». Тут з родинами вже працює кейс-менеджер.
Читайте повністю цей матеріал: «Закликаємо всіх виїжджати»: як із прифронту евакуюють дітей та що треба знати батькам
«Кейс-менеджери фахово працюють із сім'ями, де є діти, допомагають їм комплексно з усіх питань. Зокрема, знаходять місця для проживання. Часто родини з дітьми їдуть до Гатного, що поруч із Києвом. Також є пункт для сімей із дітьми, яким опікується благодійний фонд «Спасемо Україну». Вони допомагають із першою адаптацією, з пошуком довгострокових рішень для сімей. Доволі часто в більш безпечних регіонах такі родини заселяють до так званих місць тимчасового проживання. Варто підкреслити, що родинам допомагають кейсово: шукають житло, роботу, дають консультації соціальних працівників, юристів та психологів», — зазначає правозахисниця «Схід SOS».
За словами правозахисниці, мешканці прифронтових територій найчастіше обмежені в Інтернеті та мобільному звʼязку. Тому бояться «невідомості»: не розуміють, куди можуть виїхати з дітьми, чи знайдуть там роботу та шанс на нове життя.

Для евакуації з Донецької області, родини з дітьми можуть подати заявку на «гарячі лінії» міських, сільських рад та військових адміністрацій. Єдиний номер для всіх громад Донеччини: 0-800–500–121.
Сім’ї з дітьми евакуюють за заявками. Їх доставлять у транзитний центр, де зареєструють, проінформують про подальші дії та знайдуть місце для проживання. Станом на зараз для сімей із дітьми з Донецької області можлива евакуація до територіальних громад Закарпатської області.
Окрім місця для житла, родини з дітьми отримають психологічну, медичну та гуманітарну допомогу. Окремі категорії населення зможуть оформити виплати від держави.
Раніше Східний Варіант писав, що на Закарпатті триває розселення сімей з Донеччини.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.