
Житло для переселенців: що нового та як скористатися програмами
Где искать льготное жилье вынужденным переселенцам? И как работают госпрограммы? «Восточный вариант» отвечает на часто задаваемые вопросы
Одне з найбільш болючих питань для вимушених переселенців — житлові програми з можливістю придбати власне житло. Про них говорять багато, але часто інформація про такі програми є хаотичною і не дає чітких відповідей вимушеним переселенцям на питання: що їм зробити, аби наблизитися до мрії.
«Східний варіант» регулярно пише на тему житлових програм для ВПО. Ось тут ви можете почитати повний гайд по таких програмах, а ось тут — все про німецьку програму пільгових кредитів.
Цього разу ми відповімо на основні питання переселенців та поділимось найбільш актуальною інформацією і перспективами на наступний рік.
❓ Які державні програми є сьогодні?
Існує 4 основні програми:
- Пільгова іпотека під 3% річних;
- «Доступне житло» — співфінансування держави та переселенця 50 на 50;
- «70 на 30» — співфінансування державного та місцевого бюджетів;
- «Власний будинок» — фінансування будівництва будинку в селі.
❓ Які з цих програм фінансуються?
Станом на зараз фінансування має лише німецька програма пільгових кредитів під 3%.
Її фінансує німецький банк KFW через співпрацю з фондом Держмолодьжитло. Фонд завдяки цьому фінансуванню має можливість видавати кредити переселенцям строком на 20 років під 3% річних.
Всі інші програми зараз фінансування не мають.
❓ В чому суть пільгових кредитів і хто може їх отримати?
рограму запустили у 2019 році. Та лише цього року вона запрацювала в повну силу. На житло для ВПО німецький банк передав 25,5 млн євро. Це солідна сума для українських реалій, але крапля в морі, якщо говорити про потреби усіх ВПО, котрі бажають отримати квартири на пільгових умовах.
Тому переможців у цій програмі визначають за допомогою рандомного вибору.
Щоб брати участь у програмі потрібно:
- мати статус ВПО;
- у переселенця та членів його родини не повинно бути житла на підконтрольній Україні території;
- людина не повинна бути переможцем інших подібних програм;
- мати гарну кредитну історію.
Кожен, хто переміг, повинен обрати квартиру, яка відповідає вимогам програми та у 20-денний термін оформити угоду.
❓ Скільки власних грошей потрібно віддати відразу, коли купляєш квартиру під 3%?
Перший внесок має складати 6% від вартості житла. Решту суми програма перераховує на банківський рахунок продавця.
З досвіду тих, хто вже переміг та придбав житло — сума внеску складає 150—200 тис. грн.
❓ Що зараз відбувається у цій програмі?
Уже провели 3 рандомних розіграші: перший у липні, другий у серпні, третій у жовтні. Перші два визначали по 150 переможців. Третій — 300.
Однак, далеко не всі переможці змогли оформити кредит. За даними Руслана Калініна, який курує програму, після перших двох розіграшів 119 родин змогли придбати квартири за пільговим кредитом.
Лідерами є Київ та Київська область, які мають 24 оформлених кредити. На другому місці Харківська область — 9 оформлених кредитів. Решта областей мають від 1 до 3 кредитів.
❓ Скільки переселенців отримають житло за пільговими кредитами?
Мінреінтеграції обіцяє, що до кінця 2022 року співпраця України та Німеччини дозволить забезпечити житлом щонайменше 680 сімей.
❓ Я тільки зараз дізнався/лась про цю програму. Я можу ще подати заявку?
Ні, реєстрація на участь у житловій програмі тривала до початку рандомних розіграшів. Зараз зареєструватися не можна.
Однак, ті хто зареєструвався, але не виграв у перших трьох розіграшах, автоматично беруть участь у наступних. А кошти, які залишились невикористаними через неможливість деяких переможців оформити кредит, переходять до наступних розіграшів.
❓ Що буде, коли німецькі кошти закінчаться?
Чи працюватиме програма пільгових кредитів після закінчення траншу від німецьких партнерів, невідомо. Це залежить від того, чи передбачить парламент в бюджеті на наступний рік кошти на цю програму. Це має статися вже зараз, коли готується до прийняття проєкт бюджету.
Та в жовтні бюджетний комітет відхилив усі правки, які стосувалися фінансування житла для ВПО. В тому числі й фінансування програми кредитів під 3%
❓ В чому суть інших програм і чи є шанс, що вони запрацюють?
Доступне житло. Інакше програма називається «50 на 50». За умовами програми 50% від вартості житла сплачує переселенець та його родина за власний кошт, і 50% фінансує держава. До 2019 року включно програма мала необхідне фінансування. Зараз вона призупинена через брак коштів. Правки про її фінансування профільний комітет також відхилив.
«70 на 30». Це програма співфінансування, де 70% від вартості житла сплачує держбюджет і 30% — місцевий бюджет. Придбане таким чином житло є власністю громади та переходить в користування вимушеним переселенцями. В світі це найпоширеніша практика допомоги переміщеним особам, однак в Україні вона не працює з тієї ж причини, що й попередня — відсутність коштів.
Будинок в селі. Переселенці, що мають бажання побудувати власний будинок в селі чи, можливо, відбудувати занедбаний будинок, який вдалося приватизувати, можуть отримати пільговий кредит під 3% річних. Кредит видається на 20 років, але лише до досягнення пенсійного віку. Молоді та неповні сім'ї, де одному з батьків не більше 35 років, мають можливість скористатись пільговим кредитом строком на 30 років. Фінансування тут також на нулі.
Про ставлення влади до проблеми житла для вимушених переселенців дізнаємось після ухвалення головного кошторису країни на наступний рік.
❓ Чи є ще якісь новини щодо житла для ВПО?
Нещодавно Кабмін затвердив стратегію інтеграції вимушених переселенців. Там йдеться, що до кінця 2024 року житлом будуть забезпечені ще щонайменше 3000 ВПО.
Також стратегія передбачає будівництво 500 та придбання 60 квартир у співпраці з урядом Німеччини у м. Сєвєродонецьк та Краматорськ до 2025 року. Це може забезпечити житлом ще приблизно півтори тисячі осіб. А будівництво 500 квартир у співпраці з урядом Туреччини у Києві, Миколаєві та Херсоні до кінця 2024 року дозволить забезпечити житлом ще близько 1 300 осіб, обіцяють в Кабміні.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.