UA
UA RU
26 Березня 2025, 15:47
4439
Інга Павлій Тимченко Микола
«Обʼєднуємо наших»: як Центр Життєстійкості Нікольської громади підтримує переселенців у Києві
Фоторепортаж

«Обʼєднуємо наших»: як Центр Життєстійкості Нікольської громади підтримує переселенців у Києві

Центр Життєстійкості Нікольської громади почав працювати в Києві минулої осені. Тут переселенці можуть отримати гуманітарну, юридичну, психологічну, соціальну та медичну допомогу. Для дітей та дорослих проводять культурно-розважальні заходи, просвітницькі лекції, арттерапію, майстер-класи, навчання.

Східний Варіант відвідав центр, щоби побачити, як він працює.

Гуманітарна та медична допомога — потрібні для переселенців

Селище Микільське (Нікольське) — за 20 км від Маріуполя. Після початку повномасштабного вторгнення його адміністрація відновила роботу в Києві. Минулої осені запрацював Центр Життєстійкості Нікольської громади, або Центр підтримки ВПО Маріупольського району «Серце Сходу».

Щомісяця переселенці з Нікольської громади отримують тут гуманітарну допомогу — продуктові набори від Фонду Говарда Баффета та GEM. Зазвичай до пакунка входять цукор, кава, чай, борошно, олія, макарони, крупи, тушковане мʼясо, печиво та консерви. Тим, хто не може самостійно забрати пакунок у хабі, його відправляють поштою, розповідає виконувачка обовʼязків директора Центру надання соціальних послуг Нікольської селищної ради Юліяна Пахолік.

Центр Нікольської громади
Фото: Східний Варіант

Окрім гуманітарної допомоги, для переселенців організовують зустрічі з юристами та психологами. Для дорослих та дітей проводять культурно-розважальні та просвітницькі заходи: спортивні, психологічні, арттерапевтичні, майстер-класи, зустрічі, ігри, навчання.

Декілька кабінетів хабу виділили для медичного пункту. Директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги Нікольської селищної ради Олена Черниця розповідає, що тут переселенцям громади надають медичні послуги першої ланки: первинний огляд, експрес-діагностика, консультація терапевта, лікування найпоширеніших захворювань. За необхідності лікарі виписують рецепт на ліки або електронні направлення до вузьких медичних спеціалістів.

Центр Нікольської громади
Медичний пункт. Фото: Східний Варіант

«Зараз у нас заключають декларації із сімейним лікарем не тільки мешканці Нікольської громади, але й Сартанської, Мангуської, Києва та Маріуполя. Якщо люди живуть тут поруч, то приходять до нас. Ми працюємо за програмою медичних гарантій. У нас укладений договір із Національною службою здоровʼя України. Поступово в нас збільшується кількість заключених декларацій. Звідси фінансування і послуги. Наша амбулаторія укомплектована всім матеріально-технічним оснащенням», — розповідає Олена Черниця.

Центр Нікольської громади
Олена Черниця. Фото: Східний Варіант

В амбулаторії пацієнтам проводять швидкі скринінгові тести (на гепатит, ВІЛ/СНІД, коронавірус, сифіліс, рівень цукру в крові тощо), роблять кардіограму, спірометрію.

«У нас чотири кабінети: окремі кімнати для приймання дорослих, дітей та маніпуляційна. У 2024 році ми отримали гуманітарну допомогу у вигляді ліків. І забезпечуємо ліками тих, кому це необхідно», — каже директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги Нікольської селищної ради.

Бібліотека, дитячий куточок та стенди, що нагадують про дім

На базі Центру Життєстійкості свою роботу відновила Нікольська публічна бібліотека. Її директорка Ірина Повєткіна розповідає, що в Нікольському вони мали простору будівлю та ще сільські філіали. Під час боїв у 2022 році будівля бібліотеки вціліла.

Центр Нікольської громади
Фото: Східний Варіант
Центр Нікольської громади
Ірина Повєткіна. Фото: Східний Варіант 
Центр Нікольської громади
Бібліотека. Фото: Східний Варіант

Для маленьких відвідувачів Центру працює дитяча кімната. Тут влаштовують майстер-класи, свята, навчальні та розважальні заняття. Їх проводять працівники Нікольського будинку культури, який також відновив свою роботу.

Центр Нікольської громади
Дитяча кімната. Фото: Східний Варіант

«Кожного тижня я розробляю графік Центру Життєстійкості й усіх комунальних установ. І ми прописуємо, що буде цього чи іншого тижня, і викладаємо на нашій сторінці у Facebook та Telegram. Відповідно до графіка, батьки можуть приводити своїх дітей до нас. Зараз, оскільки температура в приміщенні не дозволяє робити все дуже активно, ми попередньо прогріваємо приміщення», — розповідає Юліяна Пахолік.

Центр Нікольської громади
Юліяна Пахолік. Фото: Східний Варіант

Будівля, у якій працює Центр Життєстійкості Нікольської селищної ради, відрізана від опалення. Усю зиму працівники трималися завдяки обігрівачам. Найважче було під час планових відключень світла, каже Юліяна. Тоді доводилося працювати в холодному зимному приміщенні та підлаштовуватися під графіки світла.

«Звісно, що ми дізнавалися за це, обговорювали рішення, шукали донорів. Поки це під питанням. Це коштовно, бо  приміщення велике і старе. Тому думаємо й шукаємо вихід. Можливо, поміняти вікна на новіші. Але на це потрібен бюджет. Ми й так витратилися, коли робили тут ремонт перед початком роботи. Адже це приміщення не було таким, як зараз. Перед тим, як заїхати, ми ще приводили тут усе до ладу», — ділиться Юліяна Пахолік.

Центр Нікольської громади
Фото: Східний Варіант

Окремо в Центрі облаштували кабінет для зустрічей із психологом, який проводить індивідуальні консультації або групові зустрічі.

«Тут проходять кола для розвантаження, для підтримки ментального здоровʼя. У групах займається до шести людей. Також я проводжу соціальну адаптацію для мешканців нашої громади. Ми ходимо до музеїв, на виставки та екскурсії», — каже Юліяна.

Центр Нікольської громади
Фото: Східний Варіант

У одному з кабінетів хабу його представники підготували  інформаційно-патріотичні стенди про захисників їхньої громади. Тут усім охочим розповідають історії земляків, які полягли за українську державність. Віктор Саєнко, уродженець Малинівки Нікольської громади, загинув у Маріуполі під час сумнозвісних подій 9 травня 2014 року. Микола Яблонський з села Сергіївка загинув під час військової служби у 2016 році. Володимир Тлустов загинув під час героїчної оборони Маріуполя у 2022 році. 

Центр Нікольської громади
Фото: Східний Варіант

Щоб увіковічити памʼять про героїчних земляків, представники Нікольської селищної громади підготували про них збірку “Були, є і будемо”. 

Центр Нікольської громади
Ірина Гальперіна. Фото: Східний Варіант

Переселенці громади за бажанням приносять до Центру власні речі, які символізують боротьбу українців за свободу. Ірина Гальперіна, т.в.о. директора Нікольської школи, розповідає історію ліхтарика та сувенірного значна, які лежать на столі експозиції. Їх придбав хлопець у Маріуполі під час зимових свят 2021 року. Під час блокади цей ліхтарик допомагав його родині освічувати підвал, де вони ховалися від російських бомб та снарядів. 

Центр Нікольської громади
Фото: Східний Варіант

“Наталю Коломієць та її сина вивезли на територію росії. Усіма шляхами вони намагалися повернутися до України. Син, який зараз у 7 класі, провіз цей ліхтарик та значок увесь шлях із собою: через росію, Естонію, Литву, Польщу до України. Це символ боротьби, і він вирішив залишити його тут”, — розповідає Ірина. 

Центр Нікольської громади
Фото: Східний Варіант

На базі центру усі охочі плели маскувальні сітки та заливали окопні свічки. Декілька з них центр залишив собі на памʼять. Так само і декілька снарядів, які відвідувачі центру розмалювали та зробили з них артобʼєкти: “Те, що несло смерть, тепер несе мистецтво”.

Центр Нікольської громади
Фото: Східний Варіант
Центр Нікольської громади
Фото: Східний Варіант

Виставкова кімната наповнена дитячими малюнками для захисників, прапорами України, Донеччини, Нікольської громади та Збройних сил. На цьому робота не закінчується. Зараз облаштовують куточок, який нагадуватиме про рідний дім та про українську ідентичність. 

Центр Нікольської громади
Фото: Східний Варіант

Побачити анонси та розклад активностей можна у Facebook-спільноті Центру Життєстійкості Нікольської територіальної громади за посиланням.

Або на сторінці Нікольської селищної громади.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

4439
Інга Павлій Тимченко Микола
Поділитись:
Актуально

Підтримка ветеранів та житлове питання: про що казав начальник Луганської ОВА Олексій Харченко на першій пресконференції

Розбір

Бюджет Маріупольської міської ради за 2024–2025 роки: який він та із чого складається

Розбір

Хто з посадовців луганських адміністрацій найчастіше був у відрядженнях минулого року та скільки це коштувало

Актуально

«Близькі»: освітня спільнота, що тримає поруч родини військових

Знай наших

«Ракета знищила будинок, 600 медалей та 300 кубків»: як майстер гирьового спорту з Донеччини відновив карʼєру на Волині

Історія

Подвиг, який не згасає: як мешканці сходу України брали участь у ліквідації Чорнобильської катастрофи

Важливо

«Ми вивозимо всіх»: як «UAnimals» рятують тварин із прифронтової Донеччини

Актуально

Як працює освітній центр «Вулик» для дітей з постраждалих від війни громад

03 Травня Субота
17:52

"Жовта Стрічка" показала весняні світлини з окупованого Луганська (фото)

"Жовта Стрічка" показала весняні світлини з окупованого Луганська (фото)
17:36

Енергетики повернули світло жителям 13 населених пунктів Донеччини

17:17

Росіяни "одягають" окупований Маріуполь у кольори "побєди" (фото)

16:59

У Добропіллі на Донеччині роздали понад 1,4 тис. продуктових наборів (фото)

16:39

Від початку доби на фронті вже відбулися 123 бойових зіткнення: де найбільше

16:15

У релокованій до Харкова рубіжанській лікарні діють 2 мультидисциплінарні команди психіатричної допомоги

15:48

Горбунов розповів про наслідки сьогоднішніх російських обстрілів Костянтинівки (фото)

15:36

В окупованому Маріуполі росіяни відкрили "історичний парк" без історії України

15:06

Вогнеборці з Луганщини ліквідували пожежі на Харківщині (фото)

Вогнеборці з Луганщини ліквідували пожежі на Харківщині (фото)
14:50

Наступного тижня у Слов'янську та Черкаському обмежуватимуть газопостачання: деталі

14:35

5 травня у Хмельницькому переселенцям з Луганщини нададуть роз'яснення з пенсійних питань

14:20

Минулої доби окупанти 57 разів завдали ударів по населених пунктах Донеччини: де палали пожежі (фото)

Минулої доби окупанти 57 разів завдали ударів по населених пунктах Донеччини: де палали пожежі (фото)

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: