
"Справа тягнеться майже 5 років": як жителі Слов’янська боряться проти неправомірних тарифів за тепло
Мешканці одного з будинків у Слов’янську вважають, що тарифи, встановлені Обласним комунальним підприємством (ОКП) «Донецьктеплокомуненерго» («ДТКЕ») у 2020 році, не відповідають законодавству. Вони подали скаргу, яка стала початком багаторічного судового процесу. Східний Варіант вислухав усі сторони та дізнався у юристів, на чиєму боці правда і чого досягли донеччани у своїй боротьбі.
Усе почалося з Кириленка?
29 липня 2020 року, коли в Україні був карантин через COVID-19, тодішній голова Донецької облдержадміністрації Павло Кириленко видав Розпорядження № 805/5–20 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії й постачання гарячої води для всіх категорій споживачів обласному комунальному підприємству «Донецьктеплокомуненерго»». Ним голова Донецької ОДА зобовʼязав «Донецьктеплокомуненерго» встановити нові підвищені тарифи на теплову енергію.

Мешканці одного з будинків у Словʼянську, за адресою вул. Донська, 11, побачили в цьому порушення. Адже на період карантинних обмежень в Україні діяло обмеження на підписання нових договорів між комунальними підприємствами та споживачами. Іншими словами, було обмеження на встановлення нових тарифів для комунальних послуг.
Обʼєднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) «Донська, 11» звернулося до ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області з проханням перевірити правочинність встановлених тарифів. Держпродспоживслужба після перевірок винесла припис № 2, яким зобовʼязало ОКП «Донецьктеплокомуненерго» виконати 4 пункти:
- Застосувати для мешканців будинку на Донській, 11 ті тарифи на тепло та гарячу воду, які були до укладання нового договору.
- Не брати плату за абонентське обслуговування з постачання теплової енергії та гарячої води до моменту укладення нових договорів зі споживачами будинку на Донській, 11.
- Усунути порушення щодо державних регульованих цін та провести перерахунок для мешканців будинку на суму в розмірі 208 251,87 грн.
- А також привести у відповідність тарифи на теплову енергію та гарячу воду.
Окрім цього, начальник ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області у зв`язку з неправомірним підвищенням тарифів та неправомірним застосуванням плати за абонентське обслуговування з 1 жовтня 2020 по 31 січня 2021 року оштрафував «Донецьктеплокомуненерго» на 99 066,75 грн та зобов`язав повернути споживачам суму необґрунтовано одержаного виторгу в розмірі 99 066,75 грн.
Не погоджуючись із таким приписом, ОКП «Донецьктеплокомуненерго» звернулося до суду із позовом для захисту, на його думку, своїх прав та інтересів.
Боротьба, яка триває майже 5 років
Донецький окружний адміністративний суд у 2021 році скасував пункти 1,2,4 припису № 2 ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області. Іншими словами, мешканцям будинку Донської, 11 у Словʼянську перерахували тарифи на тепло та гарячу воду лише за 4 місяці — із жовтня 2020 до січня 2021 року. Відшкодування за ці 4 місяці у розмірі 208 251,87 грн, як дізнався Східний Варіант, вони отримали. Однак тарифи не були приведені в норму, і всі наступні роки мешканці Донеччини (у тому числі цього ж будинку за адресою Донська, 11) і далі платили за тепло та гарячу воду за підвищеними тарифами, які не відповідають законодавству України.
Мешканці зверталися до «Донецьктеплокомуненерго» з проханням привести тарифи в норму та відшкодувати їм кошти за увесь час, коли вони платили за послугу за неправомірною ціною. Як доказ, вони посилалися на рішення суду, який визнав тарифи такими, які дійсно підлягають перерахунку (щоправда, за 4 місяці — із жовтня 2020 до січня 2021 року, а не за всі роки).

Однак «Донецьктеплокомуненерго» в цьому відмовляло, пояснюючи, що суд стосувався лише одного будинку споживачів за адресою Донська, 11 у Словʼянську й лише періоду в 4 місяці із жовтня 2020 до січня 2021 року, а не за увесь час. Щодо інших прохань у підприємстві сказали, що мешканцям варто знову подавати до суду, якщо вони із чимось не згодні. Про це Східному Варіанту розповів представник колишньої громадської організації «Наш дім — Слов’янськ» Анатолій Жирний, який слідкує за розвитком справи, яка тягнеться майже 5 років.
«Не погодившись із рішенням суду 2021 року, «Донецьктеплокомуненерго» звернулися до апеляційного суду. Перша інстанція залишила скаргу без змін. А друга інстанція взяла до розгляду та протримала в себе справу 3 роки та 2 місяці. Ми зверталися щодо цього, але нам відмовляли у відповіді, бо ми не є учасниками судового процесу. І тільки після того, як уже керівник ОСББ звернувся, довів, що він є учасником, і тоді суд призначив розгляд справи на 17 жовтня 2024 року, а потім переніс на 31 жовтня», — розповідає Анатолій Жирний.
31 жовтня 2024 року Верховний Суд України нарешті виніс остаточне рішення в справі, яка тягнулася понад 3 роки: залишити позов «Донецьктеплокомуненерго» не задовільненим. Так, пункт 3 з припису № 2 ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області визнали чинним.
Однак питання неправомірності тарифів залишилося і залишається зараз відкритим. Усі ці роки — з 2020 до 2025 — споживачі «Донецьктеплокомуненерго» сплачувати платіжки за неправомірно встановленими тарифами.

Анатолій Жирний каже, у будинку за адресою Донська, 11 — 108 квартир. Виходить, що за 4 місяці кожна квартира (тобто споживач) отримала 1928 грн компенсації:
«Це тільки за жовтень, листопад, грудень і січень. А ще ж є лютий, березень і квітень, за які ми сплачуємо за тепло й за гарячу воду. Якщо припустити, що в «Донецьктеплокомуненерго» 70 тисяч чи 100 тисяч споживачів, то за 5 років їм доведеться відшкодувати не просто сотні мільйонів, а може й понад мільярд гривень».
Позиція «Донецьктеплокомуненерго» та Донецької ОВА
Східний Варіант звернувся до Донецької ОВА з проханням прокоментувати ситуацію, яка формально почалася після того, як тодішній голова Донецької ОДА Павло Кириленко видав Розпорядження про підвищення тарифів для «Донецьктеплокомуненерго».
У Донецькій ОВА підтвердили, що станом на зараз для споживача й далі діють ті тарифи на тепло та гарячу воду, які були встановлені Розпорядженням голови облдержадміністрації 29 липня 2020 року.
«Слід зазначити, що до повноважень Донецької облдержадміністрації, обласної військово-цивільної адміністрації належало лише встановлення обласному підприємству тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії й постачання гарячої води, а не їхнє застосування», — каже в. о. директора департаменту житлово-комунального господарства Донецької ОВА Ольга Соловей.

Як пояснили в Донецькій ОВА, «Донецьктеплокомуненерго» у 2020 році здійснили розрахунок тарифів на теплову енергію та гарячу воду на опалювальний період 2020–2021 років та 29 травня 2020 року звернулися із заявою до Донецької облдержадміністрації для їх встановлення. Комунальне підприємство проінформувало про це споживачів. Однак тоді вступив у дію Наказ № 130 з новою процедурою інформування споживачів. Через це Донецька облдержадміністрація повернула заяву ОКП без розгляду.
«15 червня 2020 року «Донецьктеплокомуненерго» подало до облдержадміністрації нову заяву з розрахунками тарифів. Також ОКП на виконання вимог Наказу № 130 провело нову процедуру інформування споживачів. Зауваження та пропозиції приймалися протягом 12 календарних днів із дня повідомлення про намір здійснити зміну тарифів. За цей час зауважень та пропозицій до ОКП не надійшло. З урахуванням вимог Закону № 2189–VIII, розпорядженням № 805 «Донецьктеплокомуненерго» встановлено тарифи на теплову енергію та гарячу воду для всіх категорій споживачів», — Ольга Соловей пояснює передісторію, чому голова Донецької ОДА прийняв відповідне Розпорядження у 2020 році.
Донецькій ОВА відомо про судовий спір між «Донецьктеплокомуненерго» та Держпродспоживслужбою, хоч адміністрація і не є учасником процесу.
«Як вбачається з рішення суду у 2021 році, суд погодився із встановленими в акті Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області порушеннями порядку застосування ОКП «ДТКЕ» державних регульованих цін/тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, надані мешканцям конкретного жилого будинку, а не їх встановленням облдержадміністрацією. Стосовно того, чи скасувала облдержадміністрація розпорядження № 805, то невідповідність розпорядження № 805 чинному законодавству судом не встановлено. Розпорядження № 805 не скасоване», — повідомила Ольга Соловей Східному Варіанту.

Тариф для ОКП «Донецьктеплокомуненерго», відповідно до чинного законодавства, встановлюється обласною державною адміністрацією. Про це Східному Варіанту повідомив генеральний директор «Донецьктеплокомуненерго» Віталій Кощей. Виконавці комунальних послуг (тобто ОКП «ДТКЕ») здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво та надання комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів (тобто до Донецької ОДА).
«ОКП «ДТКЕ» подало до Донецької ОДА заяву та пакет документів щодо розрахунку тарифів на теплову енергію та гарячу воду відповідно до Закону № 2189. Про намір змінити ціни споживачі були проінформовані на офіційному сайті ОКП, на зворотній стороні рахунка про сплату послуги, у соціальній мережі ОКП у Facebook, на дошках оголошень житлових будинків, у місцях великого скупчення людей, у «Куточках споживачів» абонентських служб ОКП. «ДТКЕ» повністю виконало процедуру, визначену законодавством, по інформуванню споживачів про намір зміни цін/тарифів з обґрунтуванням такої необхідності», — каже Віталій Кощей.

Тому розпорядження голови Донецької ОДА за 29 липня 2020 року затвердило нові тарифи на теплову енергію та гарячу воду.
І «Донецьктеплокомуненерго», і Донецька ОВА прокоментували, що у 2020 році не діяли заборони на встановлення нових тарифів. Чому ж тоді скаргу мешканців будинку за адресою Донська, 11 у Словʼянську задовольнили у суді?
Хто правий? І що робити мешканцям? Думка юристки
Обовʼязковість судового рішення — це одна з головних засад судочинства, гарантованих нам Конституцією. З таких слів юристка Центру правової допомоги Катерина Безкоровайна починає коментувати ситуацію, що склалася довкола Донецької ОВА, «Донецьктеплокомуненерго», Держпродспоживслужбою та мешканцями Донеччини.
«Наше суспільство повинно знати, що важелі впливу щодо виконання рішень суду в нашій країні є і вони діють. Повернемося до нашої справи. Суть спору в справі, яку ми зараз обговорюємо, — це вимога ОКП «Донецьктеплокомуненерго» визнати протиправним та скасувати припис від 04.03.2021 року № 2 Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області. Рішенням суду першої інстанції скасовано лише 1, 2, 4 пункти припису, але пункт 3 у нас не скасований. У пункті 3 не міститься визначеного періоду, а саме періоду з 1 жовтня 2020 до 31 січня 2021 року. Сума відшкодування визначена за період з 1 жовтня 2020 до 31 січня 2021 року. Тут у нас дійсно встановлений часовий проміжок», — зазначає Катерина Безкоровайна.
Відповідно до Постанови Верховного Суду, яка і зробила вирішальний висновок у цій справі, позивач, тобто «Донецьктеплокомуненерго», не мав права застосовувати нові тарифи, шляхом підписання нових договорів.

«Три судові інстанції підтвердили, що ОКП «Донецьктеплокомуненерго» є особою, яка самостійно формує тарифи на послуги й надалі подає їх на затвердження до Донецької обласної державної адміністрації. Суд зазначив, що аргументи скаржника про те, що ним були використані тарифи, які 29 липня 2020 року були затверджені розпорядженням голови Донецької ОДА і є такими, що підлягають обов’язковому виконанню, колегія суддів вважає безпідставними.
Це один із найголовніших аргументів, який споживачі ОКП «Донецьктеплокомуненерго» мають використовувати в подальшій боротьбі за справедливість», — каже юристка.
Катерина Безкоровайна наголошує: мешканцям будинку за адресою Донська, 11 та іншим споживачам «Донецьктеплокомуненерго» варто продовжувати боротися.
«Дійсно, судова справа стосувалася лише мешканців будинку за адресою Донська, 11 і обов’язок ОКП «Донецьктеплокомуненерго» здійснити перерахунок плати був безпосередньо перед мешканцям будинку, розташованого за адресою Донська, 11, про що чітко зазначено в спірному приписі. Моя порада споживачам ОКП «Донецьктеплокомуненерго» — це звертатися безпосередньо із заявами до ОКП «Донецьктеплокомуненерго», де будуть зазначені чіткі вимоги здійснити перерахунки плати, вказавши визначений проміжок часу, а саме визначити дату початку цього свавілля. Надалі з перспективою судового розгляду.
Мешканцям будинку за адресою Донська, 11 раджу порахувати проміжок часу, за який їм не здійснили перерахунку, і із цими вимогами звертатися до ОКП «Донецьктеплокомуненерго». Звернутися можна колективно, так само можна подати колективний позов до суду. Тобто не обовʼязково кожному користувачу подавати окремо заяву, можна зробити це колективно.
І не варто забувати про суспільний розголос. Можна наводити безліч випадків, коли суспільний розголос у мережі інтернет став рушійною силою для тих чи інших випадків. Тиск суспільства — це допоміжний механізм у боротьбі за справедливість», — прокоментувала юристка Центру правової допомоги.
Чому взагалі почалася суперечка?
Законом № 540-ІХ (за березень 2020 року) були внесені зміни до пункту 3 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2189–VIII «Про житлово-комунальні послуги». Відповідно до цього, нові договори між комунальними підприємствами та споживачами мали б укладатися протягом 5 місяців із дня завершення карантину через COVID-19.
У суді ОКП «Донецьктеплокомуненерго» намагалося стверджувати, що пункт 3 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2189-УІІІ не містить слова «виключно», тому, на думку позивача, цей пункт не означає, що в період дії карантину в останнього відсутнє право на укладення договорів, а словосполучення «мають бути укладені» означає граничну (кінцеву) дату для укладення таких договорів.
Однак колегія суддів у своєму рішенні звертає увагу, що в пункті 3 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2189–VIII (у редакції Закону № 540-ІХ) відсутнє будь-яке посилання на можливість (дозвіл) під час карантинних заходів укладати між споживачами та виконавцями комунальних послуг договори за новою формою, яка установлена цим Законом, та з новими цінами/тарифами.
Отже, у 2020 році, коли в Україні був карантин, усе ж були обмеження на укладання нових договорів між комунальними підприємствами та споживачами. Попри це, ОКП «Донецьктеплокомуненерго» подав до Донецької ОДА заяву з розрахунками нових тарифів. Як результат, голова Донецької ОДА видав Розпорядження про нові тарифи на тепло та гарячу воду.

Та згідно із законодавством, ОКП «Донецьктеплокомуненерго» могло не виконувати умов цього Розпорядження! І ба більше — взагалі не подавати до облдержадміністрації заяву з новими розрахунками. Попри це, комунальне підприємство запровадило нові тарифи, які суперечили законодавству.
За словами юристки Катерини Безкоровайної, судова справа Верховного Суду України — це своєрідна основа, яку споживачі ОКП «Донецьктеплокомуненерго» можуть далі використовувати на свою користь. Адже в цьому рішенні дуже докладно і правильно описані всі пояснення та характеристики, чому ОКП «Донецьктеплокомуненерго» мусить передивитися свої тарифи та відшкодувати кошти за майже 5 років усім споживачам.
Однак споживачам ОКП дійсно треба ще раз подавати звернення. Можна колективно — від імені всіх користувачів. Спочатку до ОКП «Донецьктеплокомуненерго» з проханням передивитися тарифи та відшкодувати неправомірно сплачені до них кошти. У разі відмови можна подати колективний позов до суду.
«Чудовий механізм, коли звернення подається особисто в канцелярію державного органу чи юридичній особі. Рекомендую зробити два примірники заяви, якщо з додатками — то й з додатками. Один екземпляр вручити особисто підприємству, а на іншому попросити поставити відмітку про прийняття заяви до розгляду з датою та підписом», — радить юристка.
Катерина Безкоровайна радить споживачам ОКП «Донецьктеплокомуненерго» продовжувати боротися, адже правда — на їхній стороні.
За додатковими консультаціями юристів можна звернутися до Центру правової допомоги: https://urist24.com.ua або номер телефону +38067–996–42–60
***
Цей матеріал було профінансовано Європейським Союзом. Його зміст є виключною відповідальністю автора та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
"Жовта Стрічка" показала весняні світлини з окупованого Луганська (фото)

Енергетики повернули світло жителям 13 населених пунктів Донеччини
Росіяни "одягають" окупований Маріуполь у кольори "побєди" (фото)
У Добропіллі на Донеччині роздали понад 1,4 тис. продуктових наборів (фото)
Від початку доби на фронті вже відбулися 123 бойових зіткнення: де найбільше
У релокованій до Харкова рубіжанській лікарні діють 2 мультидисциплінарні команди психіатричної допомоги
Горбунов розповів про наслідки сьогоднішніх російських обстрілів Костянтинівки (фото)
В окупованому Маріуполі росіяни відкрили "історичний парк" без історії України
Вогнеборці з Луганщини ліквідували пожежі на Харківщині (фото)

Наступного тижня у Слов'янську та Черкаському обмежуватимуть газопостачання: деталі
5 травня у Хмельницькому переселенцям з Луганщини нададуть роз'яснення з пенсійних питань
Минулої доби окупанти 57 разів завдали ударів по населених пунктах Донеччини: де палали пожежі (фото)
