UA
UA RU
20 Квітня 2025, 07:53
2829
Писанки Донеччини та Луганщини: які вони
Історія

Писанки Донеччини та Луганщини: які вони

До свята Великодня Східний Варіант розповідає про писанки Донеччини й Луганщини, і якими вони були

Писанкарство — невіддільна частина культури України. З давніх-давен українці та українки розписували яйця, віруючи в життєздатну силу писанки, її символічність та духовність. Кольори та орнаменти обиралися не просто так, а із сенсом, що робило писанку своєрідним оберегом. Технологія виготовлення та розпису передавалася з покоління в покоління.

Є приклади технологій писанкарства й на сході України. Докладніше про це в матеріалі.

Писанки Донецької й Луганської областей

Минулого року майстриня Зоя Сташук відписала для Музею Івана Гончара колекцію писанок, які представляють кожну область України. У тому числі Донеччину й Луганщину.

Пані Зоя називає два джерела, звідки вона брала малюнки: альбом «Описание коллекции народных писанок», упорядкований Сергієм Кульжинським і виданий Лубенським Музеєм Скаржинської в 1899 році. Та альбом-зібрання писанок Юрія Ференчука «Писанки наших бабусь» 2016 року.

Донецька область у колекції пані Зої представлена однією писанкою, яку авторка відписала за зразком з альбому «Двадцять кіп писанок». В альбомі подається 1200 ілюстрацій українських писанок, одна з них підписана селом Очеретине (зараз Краматорський район, а раніше — Бахмутський повіт Катеринославської губернії).

Ліворуч на фото — писанка Донеччини. Праворуч — Запоріжжя
Ліворуч на фото — писанка Донеччини. Праворуч — Запоріжжя. Джерело: Музей Івана Гончара

На писанці зображено фігури, які можуть символізувати граблі, поля, сонце. Використовувалися білий, жовтий та червоний кольори, тло — чорне.

З Луганської області не зафіксовано жодної писанки. Тому Зоя Сташук скористалася дослідженнями та наявними описами писанок із Луганщини. Як вона розповідала, на старобільських писанках зазвичай зображали хрести, лінії, сосонки. У своїй роботі пані Зоя використала жовтий та червоний кольори.

Писанка Луганської області авторства Зої Сташук
Писанка Луганської області авторства Зої Сташук. Джерело: Музей Івана Гончара

Орнамент надазовських писанок «Іканича», або маріупольська писанка

«Іканича» — це писанки, які виготовляли грекині в Надазовʼї, та унікальний зразок народного мистецтва кінця ХІХ століття. Колекцію почали формувати в Олександрівській чоловічій гімназії Маріуполя у 1920-х роках, а згодом — у новоствореному Маріупольському краєзнавчому музеї.

Картка із замальовкою писанки «Іканича» з колекції Маріупольського краєзнавчого музею
Картка із замальовкою писанки «Іканича» з колекції Маріупольського краєзнавчого музею. 1928 рік

Цікаво, що  «іканича» в перекладі з румейської мови Надазовських греків означає «картинки» або «малюнки».

«В Олександрівській гімназії було зібрано близько 500 грецьких писанок — колекція була дуже велика. На них були орнаменти тохма, які зустрічаються і на грецьких декоративних рушниках, або на грецьких памʼятниках. У 1956 році внаслідок музейної реформи 141 писанку з фондової колекції передали до Сталінського обласного краєзнавчого музею. Далі писанки списувалися, й у висновку в Маріуполі залишалося лише 18 писанок із колекції, які пробули в музеї до 24 лютого 2022 року», — розповідає методистка Донецького обласного навчально-методичного центру культури Людмила Савченко.

Через початок повномасштабного вторгнення росії 18 писанок були втрачені. Однак в архівах збереглися 98 карток із замальовками грецьких писанок «Іканича». Завдяки цьому орнаменти відтворили в наш час.

Писанки Донеччини та Луганщини_05
Українська писанка з колекції «Іканича» Маріупольського краєзнавчого музею. Фото надала Людмила Савченко

І вже наступного тижня, 24 квітня, у Музеї Івана Гончара в Києві (вул. Лаврська, 19) пройде відкриття виставки «Іканича: маріупольська писанка». Фізична експозиція присвячена культурній спадщині Маріуполя.

«У 1967 році до Маріупольського музею поступило 6 екземплярів писанок, виготовлених майстринею із Сартани. На них також були орнаменти тохма, притаманні грецьким декоративним рушникам, великі квіти. Такі орнаменти не схожі на традиційні українські, однак, поспілкувавшись із працівниками музею, можемо зазначити, що мінімум дві писанки в колекції «Іканича» були суто українськими», — розповідає Людмила Савченко.

До повномасштабної війни на Донеччині досліджували й знаряддя писанкарства. У Волновасі знайшли старовинний писачок, який розміром значно більший за сучасні. Щодо технології, то на Донеччині вона була така сама, як в інших регіонах. Розписували вдома на курячих яйцях, брали віск, парафін, домашні фарби.

Писанки Донеччини та Луганщини_07
Саморобний писачок, знайдений у Волновасі, Т. М. Білей, 1966 року народження. Фото надала Людмила Савченко

Писанки Покровська та Бахмута

У фондах Покровського історичного музею зберігаються дві оригінальні писанки, які туди передали місцеві мешканці. Їхнє походження та авторство невідомі. Під час вивчення представники музею дійшли висновку, що їх виготовили приблизно у 1990-ті роки.

Перша з них — це писанка на курячому яйці. За своїм орнаментом вона походить більше до Дніпропетровської чи Полтавської області. Про це розповідає заступниця директора з наукової роботи Покровського історичного музею Тетяна Костюченко.

Писанки Донеччини та Луганщини_02
Писанка на курячому яйці з Покровського музею. Фото надала Тетяна Костюченко

На писанці зображено поєднання рослинних та геометричних орнаментів на чорному тлі. Видніються жовтий та зелений колір.

«Друга писанка — на гусячому яйці. Вона в нас червоного кольору, на якому білими лініями намальовані складні геометричні візерунки з поєднанням яскравих кольорів: жовтогарячим, зеленим. Тут використовуються мотиви хрестоподібних зірок, решіточок. Таке поєднання більш притаманно гуцульській писанці. При цьому така складна зіркоподібна композиція, яка зображена в центрі, зустрічається і на писанках центральної України», — розповідає Тетяна Костюченко.

Писанка на гусячому яйці з Покровського музею
Писанка на гусячому яйці з Покровського музею. Фото надала Тетяна Костюченко

У колекції Бахмутського музею збереглися три писанки з петриківським розписом. Вони потрапили до фонду в середині 1990-х років. Одну з них передала колишня директорка школи № 12 Галина Галик.

«Це простенька писанка, можливо це виріб народних майстрів, а можливо вона виконана учнівським гуртком під час занять із трудового навчання, важко сказати. Це деревʼяне яйце, пофарбоване в синій колір, розписане малиновим кольором, з пелюстковими квітами, білим листям й орнаментальним пояском із білих крапок. Писанка датується приблизно 1980-ми роками», — розповідає т. в. о. директора Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.

Писанки Донеччини та Луганщини_04
Фото Бахмутського краєзнавчого музею

Ще дві писанки залишилися в музеї після виставки робіт майстрів петриківського розпису. Одна з них створена в 1990 році автором С. Сосною. На білому фоні писанки зображений рослинний орнамент. У центрі кожної частини три ягоди: одна малинова та дві жовтогарячі в оточенні листя. У нижній частині яйця зазначено напис селища Петриківка, прізвище автора й дата. Робота покрита лаком.

Фото Бахмутського краєзнавчого музею
Фото Бахмутського краєзнавчого музею

«Третє яйце автора О. Данильченка. Тут на білому фоні так само симетрично зображено рослинний орнамент, який складається з двох жовтогарячих розквітлих квіток і чотирьох зелених листків, які розташовані вертикально. Напис червоною фарбою рік і прізвище автора. Писанка теж покрита лаком», — розповів Ігор Корнацький.

Писанки Донеччини
Фото Бахмутського краєзнавчого музею

До повномасштабної війни в Бахмуті була відома діяльність майстра народної творчості з писанкарства Дмитра Денисенка. Він викладав образотворче мистецтво, займався гончарством і писанкарством. Після 24 лютого 2022 року Дмитро деякий час ще працював у місті, а після — виїхав до Краматорська. І досі він займається писанкарством і популяризує ремесло на Донеччині та в усій Україні.

Дмитро Денисенко (останній ліворуч) провів майстер-клас із писанкарства для дітей, 2024 рік
Дмитро Денисенко (останній ліворуч) провів майстер-клас із писанкарства для дітей, 2024 рік. Фото: Бахмутська міська рада

Писанка сходу України є і буде жити. Хоч багато з нас далеко від дому, ми можемо зберегти наш спадок і відтворювати мистецтво, притаманне нашим краям.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
Актуально

Підтримка ветеранів та житлове питання: про що казав начальник Луганської ОВА Олексій Харченко на першій пресконференції

Розбір

Бюджет Маріупольської міської ради за 2024–2025 роки: який він та із чого складається

Розбір

Хто з посадовців луганських адміністрацій найчастіше був у відрядженнях минулого року та скільки це коштувало

Актуально

«Близькі»: освітня спільнота, що тримає поруч родини військових

Знай наших

«Ракета знищила будинок, 600 медалей та 300 кубків»: як майстер гирьового спорту з Донеччини відновив карʼєру на Волині

Історія

Подвиг, який не згасає: як мешканці сходу України брали участь у ліквідації Чорнобильської катастрофи

Важливо

«Ми вивозимо всіх»: як «UAnimals» рятують тварин із прифронтової Донеччини

Актуально

Як працює освітній центр «Вулик» для дітей з постраждалих від війни громад

03 Травня Субота
17:52

"Жовта Стрічка" показала весняні світлини з окупованого Луганська (фото)

"Жовта Стрічка" показала весняні світлини з окупованого Луганська (фото)
17:36

Енергетики повернули світло жителям 13 населених пунктів Донеччини

17:17

Росіяни "одягають" окупований Маріуполь у кольори "побєди" (фото)

16:59

У Добропіллі на Донеччині роздали понад 1,4 тис. продуктових наборів (фото)

16:39

Від початку доби на фронті вже відбулися 123 бойових зіткнення: де найбільше

16:15

У релокованій до Харкова рубіжанській лікарні діють 2 мультидисциплінарні команди психіатричної допомоги

15:48

Горбунов розповів про наслідки сьогоднішніх російських обстрілів Костянтинівки (фото)

15:36

В окупованому Маріуполі росіяни відкрили "історичний парк" без історії України

15:06

Вогнеборці з Луганщини ліквідували пожежі на Харківщині (фото)

Вогнеборці з Луганщини ліквідували пожежі на Харківщині (фото)
14:50

Наступного тижня у Слов'янську та Черкаському обмежуватимуть газопостачання: деталі

14:35

5 травня у Хмельницькому переселенцям з Луганщини нададуть роз'яснення з пенсійних питань

14:20

Минулої доби окупанти 57 разів завдали ударів по населених пунктах Донеччини: де палали пожежі (фото)

Минулої доби окупанти 57 разів завдали ударів по населених пунктах Донеччини: де палали пожежі (фото)

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: