
"Не мовчи! Розірви коло!": де на Донеччині шукати порятунок від домашнього насильства
Скільки випадків домашнього насильства зафіксували на Донеччині минулого року? Яку допомогу можуть отримати постраждалі? Та куди звертатися? Розповідає Східний Варіант
Донецька область віднесена до переліку можливих чи активних бойових дій. Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів, в області проводиться обов’язкова евакуація. Попри це, на Донеччині й далі працюють напрямки з допомоги жертвам домашнього насильства: мобільні бригади соціально-психологічної допомоги, безбарʼєрний гінекологічний кабінет, онлайн-консультації. Докладніше про все у матеріалі
За минулий рік на Донеччині зафіксували 2406 заяв про домашнє насильство
За минулий 2024 рік до поліції Донецької області подали 2406 заяв. У 2023 році було подано 6575 заяв, у 2022 — 6519, а у 2021 — 29438. Про це повідомили в Головному управлінні Національної поліції Донецької області. Зменшення кількості заяв безпосередньо пов’язано з евакуацією населення через бойові дії. Варто відзначити, що це лише ті випадки, які зафіксовані. Ймовірно, що домашнього насильства на Донеччині більше, та не всі правопорушення фіксуються через відсутність заяв постраждалих.

Здебільшого жертвами домашнього насильства є жінки. Від них надходить майже 95 % від усіх заяв.
До повномасштабного вторгнення в області працювали 4 притулки для постраждалих від домашнього насильства. Про це повідомила начальниця Управління молоді, спорту та масових заходів Донецької ОВА Лілія Золкіна. Ще 2 заклади планували відкрити в першій половині 2022 року. Зараз, через бойові дії, у регіоні не працює жоден притулок.
Такі притулки були тимчасовим місцем розміщення для жінок із дітьми, які зазнавали домашнього насильства. Їх відкривала держава, або громадські чи благодійні організації. Зазвичай це невеликі кімнати для ночівлі з ванною та кухнею — усе необхідне для комфортного перебування. Жінки залишаються в таких місцях від декількох тижнів до декількох місяців. У цей час із ними працюють психологи та координатори, які допомагають стати на ноги після пережитого та почати нову сторінку.
Ще у 2023 році на Донеччині працювали заклади для постраждалих від домашнього насильства. Це були притулки, денні центри з кризовими кімнатами, спеціалізовані служби. До того ж у січні 2024 року планували відкрити ще 5 прихистків у Краматорську, Новогродівці та Добропіллі за кошти місцевих громад і субвенції Мінсоцполітики. Через загострення ситуації на фронті всі заклади зачинили, а облаштування нових притулків зупинили.

Нещодавно в Кропивницькому жінкам-переселенкам, які постраждали від насильства, видали засоби гігієни та речі першої потреби від Покровського міського центру соціальних служб та Фонду Народонаселення ООН в Україні. Як повідомили в Покровській міській військовій адміністрації, це допомагає жінкам адаптуватися до нових умов та відчувати підтримку.
Як підтримують постраждалих у Донецькій області
Станом на зараз з урахуванням безпеки на Донеччині працюють 6 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. 2 з них функціонують у телефонному режимі.
Представники мобільних бригад оцінюють психологічний стан постраждалих, за необхідності викликають медичну допомогу, поліцію та транспортують постраждалих осіб до притулку чи центру медико-соціальної реабілітації. Також надають психологічну допомогу, консультують про протидію насильству, інформують про заклади, де можна пройти аналізи на ВІЛ/СНІД та інфекції, що передаються статевим шляхом. Протягом 72 годин із моменту небажаного або незахищеного статевого акту людина може отримати постконтактну профілактику, розповіла начальниця Управління молоді, спорту та масових заходів Донецької ОВА Лілія Золкіна.
Програми запобігання та протидії домашнього насильства приймають і на місцевому рівні. Наприклад, у Словʼянську така програма на 2024–2026 роки була прийнята в лютому 2024 році. Згідно з нею, у Словʼянській громаді за 3 роки планують покращити роботу служб, які займаються проблемою домашнього насильства, проводити інформаційну роботу про порушення прав людини. Важливо, щоб кожен випадок насильства не залишався без уваги, а постраждалі мали доступ до медичної, психологічної, соціальної та юридичної допомоги.

З липня 2023 року в Словʼянську запрацював безбарʼєрний гінекологічний кабінет, у якому місцеві або вимушено переміщені жінки, маломобільні пацієнтки, люди з інвалідністю та жінки, які зазнали сексуального насильства можуть отримати медичну допомогу. Пацієнток приймають конфіденційно, безоплатно та цілодобово. Кабінет оснащений усім необхідним обладнанням, його головна мета — створити якісні та комфортні умови. Якщо жінка не захоче, щоб її випадок передавали до правоохоронних органів — лікарі цього не робитимуть. Хоча проконсультують із приводу протидії насильству.

Яка відповідальність за домашнє насильство
Згідно з законодавством України, домашнє насильство — це діяння фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям.
Домашнє насильство буває не лише фізичним чи сексуальним, а ще й економічним та психологічним. Якщо людину принижують, контролюють, переслідують, шантажують, обмежують у коштах, їжі, житлі, забороняють навчатися чи працювати, примушують до жебрацтва — це все є ознаками домашнього насильства.
За домашнє насильство в Україні передбачена кримінальна та адміністративна відповідальність. За ініціативи поліції або заявою постраждалої особи кривднику можуть виписати терміновий заборонний припис на 10 діб. У ці 10 діб кривднику заборонено контактувати з постраждалою особою. На невиконання припису передбачена адміністративна відповідальність.

За вчинення шкоди фізичному або психологічному здоровʼю кривднику передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 170 до 340 грн, або громадських робіт від 30 до 40 годин, або адміністративного арешту до 10 діб.
За умисне систематичне фізичне, психологічне або економічне насильство передбачена кримінальна відповідальність у вигляді громадських робіт від 150 до 240 годин, або арешт до 6 місяців, або обмеження волі до 5 років, або позбавлення волі терміном до 2 років.
«Постраждала особа або її представник мають право звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника, термін застосування якого — до 6 місяців», — повідомив т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Донецькій області Сергій Токарєв.
Куди звернутися за допомогою
Особи, які постраждали від домашнього насильства, можуть звернутися до:
- Поліції, екстрений номер виклику — 102.
- Національної гарячої лінії з протидії домашньому та гендерно зумовленому насильству — 15–47 (з мобільного та стаціонарному).
- Національної гарячої лінії із запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації — 0800–500–335; 116–123.
- Національної дитячої «гарячої лінії» — 0800–500–225; 116–111.
- Єдиного телефонного номера системи безоплатної правової допомоги — 0800–213–103.
- Телеграм-чату «Правова допомога протидії насильству».
- «Гаряча лінія» психологічної підтримки для чоловіків (безоплатно, анонімно): 2345 (для абонентів Vodafone та Lifecell), +38(067) 752 23 45 (для абонентів Київстар) цілодобово.
- Лінія підтримки з питань жіночого здоров’я: 3033 (щоденно з 09:00 до 18:00)
***
Читайте також: Як у Слов'янську відновлюють будинки після влучання ракет
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
"Жовта Стрічка" показала весняні світлини з окупованого Луганська (фото)

Енергетики повернули світло жителям 13 населених пунктів Донеччини
Росіяни "одягають" окупований Маріуполь у кольори "побєди" (фото)
У Добропіллі на Донеччині роздали понад 1,4 тис. продуктових наборів (фото)
Від початку доби на фронті вже відбулися 123 бойових зіткнення: де найбільше
У релокованій до Харкова рубіжанській лікарні діють 2 мультидисциплінарні команди психіатричної допомоги
Горбунов розповів про наслідки сьогоднішніх російських обстрілів Костянтинівки (фото)
В окупованому Маріуполі росіяни відкрили "історичний парк" без історії України
Вогнеборці з Луганщини ліквідували пожежі на Харківщині (фото)

Наступного тижня у Слов'янську та Черкаському обмежуватимуть газопостачання: деталі
5 травня у Хмельницькому переселенцям з Луганщини нададуть роз'яснення з пенсійних питань
Минулої доби окупанти 57 разів завдали ударів по населених пунктах Донеччини: де палали пожежі (фото)
