
Марафон пропаганди: як російські окупанти готуються до річниці "великої перемоги" на ТОТ сходу
Попри те, що до “сакральної” для росії дати — 9 травня — ще майже пів року, кремль уже розгорнув масштабну пропагандистську кампанію на тимчасово окупованих територіях Донеччини та Луганщини. Масові акції, конкурси та інші проєкти маскуються під “урочистості”, але фактично служать інструментом для ідеологічного тиску та просування спотвореної історії з акцентом на “перемогу росії над нацизмом”.
У програмі російських агітпропів — формування “штабів з масовки”, центри з переписування історії та творчі конкурси для дітей під егідою “спадкоємців перемоги”. Детальніше про це читайте далі у статті.
9 травня для росії є важливою датою, яка стала основою масштабної пропагандистської стратегії. Кремль активно просуває міфи про Другу світову війну, перекручуючи факти. Зокрема, російські загарбники намагаються створити враження, що саме рф була єдиним героєм у перемозі над нацизмом, щоб легітимізувати свої злочини та війну, розв’язану проти України.

В Українському інституті національної пам’яті зазначають, що радянський культ так званого “побєдобєсія” 9 травня немає жодного відношення до справжнього дня перемоги, а є виключно інструментом маніпуляції країни-агресора.
“Нині спадкоємицею сталінського режиму є російська федерація, яка привласнює перемогу над нацизмом, маніпулює власними громадянами й намагається залякати світ. Жодна країна не може претендувати на виняткову роль у перемозі над нацизмом. Перемога — результат титанічних зусиль десятків держав і сотень народів. Так само неприпустимими є спроби прикриватися моральним авторитетом переможця в Другій світовій для реваншизму. Кульмінацією цієї агресивної політики рф став напад на Україну у 2014 році та злочинне повномасштабне вторгнення 24 лютого 2022 року”, — пояснюють в Українському інституті національної пам’яті.

Варто зазначити, що у 2023 році Верховна Рада України Законом “Про День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років” встановила 8 травня як День пам’яті та перемоги — єдину дату, коли Україна відзначає перемогу над нацизмом та вшановує памʼять загиблих у Другій світовій війні.
Водночас, для росіян важлива будь-яка зачіпка для ідеологічної “обробки” власних громадян та місцевого населення тимчасово окупованих територій, тому підготовку до “власної річниці” вони розпочали заздалегідь.
“Спадкоємці перемоги” або “мішені” російської пропаганди
Ще в листопаді 2024 року в Москві був представлений офіційний логотип “80-річчя перемоги”, а міністерство закордонних справ рф почало підготовку “звернень” до країн СНД.
Символом цьогорічного “святкування” стала скульптура “Родина-мати”, а самі пропагандисти цинічно описують це, як “особливий заклик до боротьби з ворогом, зображуючи матір, яка закликає своїх дітей стати на захист батьківщини”. Вочевидь, під образом ворога вони мають на увазі Україну, а під “закликом дітей до захисту батьківщини” — мілітаризацію українських дітей на тимчасово окупованих територіях.

За даними Центру національного спротиву України, для підготовки до святкування 80-річчя “побєди” кремлівські злочинці почали відкривати так звані “волонтерські” центри на тимчасово окупованих територіях. Зокрема, одні з перших — в Донецьку. Забезпечувати відвідування заходів мають окупаційні адміністрації в примусовому порядку.
Російські агітпропи заявляють, що метою таких “штабів” є планування заходів святкування. Однак, насправді вони виконують роль пропагандистських осередків, що поширюють спотворену версію історії Другої світової війни.
“Замість того, щоб відзначати перемогу на основі історичних фактів, ці “центри” активно поширюють ідеї про роль росії як єдиного переможця у війні, мінімізуючи участь України, її народу та армії у боротьбі з нацизмом. Це частина путінської стратегії, яка полягає в переписуванні історії та запереченні внеску України в перемогу над гітлерівською Німеччиною. Подібні маніпуляції є абсурдними й мають на меті не лише знецінити героїчні подвиги українців під час Другої світової війни, а й посилити ідеологічний контроль над тимчасово окупованими територіями”, — йдеться в повідомленні Центру національного спротиву України.

Подібні заходи анонсували й на тимчасово захопленій частині Луганщини. Там окупанти планують навчати “створювати святкову атмосферу”, змушуватимуть відвідувати так звані “діалоги на рівних” з “ветеранами” Великої Вітчизняної війни й учасниками “сво”.
Водночас велика частина пропагандистських “ініціатив”, організованих на тимчасово окупованих територіях, орієнтована на молодь. Так зване “міністерство молодіжної політики днр” вже анонсувало проведення 20-ти заходів для молоді, приурочених святкуванню “річниці”.
Одним з найбільш масштабних є творчий конкурс “Ми — спадкоємці перемоги” для дітей на ТОТ, до організації яких залучаються ресурси окупаційних адміністрацій. Про це повідомили в Центрі протидії дезінформації України.
“Тема конкурсу цього року: «є така професія — батьківщину захищати». Це вказує, що окупанти в рамках проєкту будуть агітувати дітей вступати на службу до російської армії у майбутньому. Організатори й самі не приховують, що їхня мета — це ідеологічна обробка молоді. Вони заявляють, що завдяки подібним заходам хочуть виховати «справжніх патріотів» росії”, — йдеться в повідомленні.

Крім агітаційних заходів серед молоді, росія також готується до проведення масштабних культурно-просвітницьких ініціатив.
Однією з таких подій є так звані “всеросійські василівські читання” під назвою “Шлях до Великої Перемоги”. Метою подібних “читань” самі окупанти називають “виховання почуття патріотизму, єдності та згуртованості серед молодого покоління за допомогою російської словесності….”. Водночас всім зрозуміло, що це черговий спосіб “промивання мізків” та нав’язування вигідних кремлю наративів.

Враховуючи, що святкування 80-річчя “перемоги” відбудеться лише 9 травня 2025 року, така тривала підготовка свідчить про те, що для кремля наявність великої кількості часу дасть можливість залучити більшу кількість людей, особливо молодь до організації “урочистостей” та до участі в численних “акціях”.
Таким чином, пропагандисти намагатимуться створити ілюзію “звільнення” цих територій і одночасно закріпити спроби переконати місцеве населення, що їхнє перебування під російським контролем — це “справжнє” святкування перемоги та участь у “великій історії”.
Крім того, за даними Центру протидії дезінформації України, кремль планує використати річницю перемоги над нацизмом як інструмент для відволікання населення від серйозних проблем, а також, щоб наростити темпи мобілізації.
“В умовах економічної нестабільності через війну та санкції, підвищення цін, загрози краху великих підприємств російське населення дуже потребує торжества. Тож кремль використає річницю перемоги над нацизмом по максимуму, щоб відволікти людей від проблем та щоб на тлі сплеску патріотизму поповнити лави своєї армії”, — зазначають у Центрі протидії дезінформації.
Чому культ “великої перемоги” залишається ключовим інструментом кремлівської пропаганди?
Щоб зрозуміти, чому для росіян є важливим культ “побєдобєсія”, та чи є різниця у методах кремлівських агітпропів на тему “великої перемоги” порівняно з минулими роками, Східний Варіант поспілкувався з аналітикинею цифрових платформ Громадянської мережі ОПОРА Ольгою Снопок.
Експертка пояснює, що ще з моменту тимчасової окупації Криму й окремих районів Донеччини та Луганщини у 2014 році росія намагається постійно підтримувати наратив про “велику перемогу” в їхньому інформаційному полі.

“Протягом року на ТОТ постійно відбуваються різні події та заходи, які мають нагадувати місцевим мешканцям про те, як «героїчно билися з нацистськими загарбниками» їхні діди, як Донбас звільняли від нацистської окупації та як «Велика Вітчизняна війна» вплинула на їхніх предків. Після повномасштабного вторгнення, так званого «референдуму» та «приєднання» псевдореспублік до росії у 2022 році це все лише посилилося”, — розповідає Ольга.
Водночас зараз риторика російських загарбників використовує міф про “перемогу срср у Другій світовій війні” не лише для підтримки свого образу “країни-переможниці” у минулому, а й задля того, аби переконати мешканців ТОТ і власне населення у тому, що війна з Україною — це лише продовження тієї боротьби, яку вони почали ще у 1941 році.
“Саме навколо «великої перемоги» росіяни намагаються обʼєднувати російський народ (до якого включають і мешканців «нових регіонів») — адже це «спільне переможне минуле», і точно буде «спільне переможне майбутнє»”, — каже аналітикиня.
Експертка зазначає, що російська окупаційна влада використовує святкування 9 травня як ключовий елемент своєї пропаганди. За її словами, з 2017–2018 років підготовка до цього дня починається вже в лютому, у контексті так званого “дня захисника вітчизни”, і триває до червня, поступово перетікаючи у святкування “дня росії” 12 червня та “дня народної єдності” 4 листопада. Це створює постійний інформаційний фон, що підкріплює міф про “велику перемогу”.

Цього року особливий акцент пов’язаний із 80-ю річницею “перемоги”, яку кремлівський режим прагне відзначити масштабніше, “компенсуючи” обмеження 2020 року під час 75-річчя через пандемію.
“Якщо ж говорити про відмінності у пропагандистській роботі, то їх насправді фактично немає. Росіяни вже давно випрацювали всі ключові наративи щодо дня перемоги, й адаптували їх для ТОТ ще під час окупації у 2014-2022 роках”, — відповідає Ольга на запитання Східного Варіанта, чи відчутна різниця у підходах російських агітпропів.
Яким чином ці культурні та пропагандистські ініціативи впливають на місцеве населення?
Культурні та пропагандистські заходи мають глибокий, хоча й поступовий вплив на місцеве населення, формуючи їхнє світосприйняття. Зокрема, святкування “дня перемоги” залишається особливо важливим для старшого покоління, для якого це свято було частиною їхнього життя завжди.
Проте найбільший виклик полягає у впливі на дітей: російська пропаганда нав’язує молоді уявлення про 9 травня як про ключову подію року, підкреслюючи “військову міць” та ідеалізуючи війну.
“Українські діти на підконтрольних Україні територіях ростуть із лозунгом «Ніколи знову», а 8 травня відзначають День памʼяті та перемоги над нацизмом (саме відзначають, а не святкують). А українські діти на тимчасово окупованих територіях ростуть в російському уявленні про 9 травня, де день перемоги — ледь не найважливіше свято року, день, коли прославляється військова міць та панує наратив, що війна — це щось хороше. На мою думку, саме цей вплив на дітей є для нас найбільш критичним. А ефективність його ми бачимо зі свідчень про те, що діти, які навчалися у школах під час окупації Криму, Донеччини та Луганщини у 2014-2022 роках, беруть до рук зброю та йдуть воювати проти «нових нацистів», аби стати достойними «дня перемоги», — зазначає аналітикиня.

Підсумовуючи, можна сказати, що “святкування” 9 травня на тимчасово окупованих територіях перетворилося на потужний інструмент ідеологічного впливу, спрямованого в першу чергу на зміцнення контролю, легітимізації загарбницької влади та просування спотвореної історії. Масштабна кампанія, що розгортається задовго до самої дати, виходить за межі пам’яті про Другу світову війну, формуючи культ війни як “перемоги росії над нацистами” і використовуючи це для виправдання сучасної війни, розв’язаної проти України.
***
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Енергетики повернули світло жителям 13 населених пунктів Донеччини
Росіяни "одягають" окупований Маріуполь у кольори "побєди" (фото)
У Добропіллі на Донеччині роздали понад 1,4 тис. продуктових наборів (фото)
Від початку доби на фронті вже відбулися 123 бойових зіткнення: де найбільше
У релокованій до Харкова рубіжанській лікарні діють 2 мультидисциплінарні команди психіатричної допомоги
Горбунов розповів про наслідки сьогоднішніх російських обстрілів Костянтинівки (фото)
В окупованому Маріуполі росіяни відкрили "історичний парк" без історії України
Вогнеборці з Луганщини ліквідували пожежі на Харківщині (фото)

Наступного тижня у Слов'янську та Черкаському обмежуватимуть газопостачання: деталі
5 травня у Хмельницькому переселенцям з Луганщини нададуть роз'яснення з пенсійних питань
Минулої доби окупанти 57 разів завдали ударів по населених пунктах Донеччини: де палали пожежі (фото)
