UA
UA RU
21 Листопада 2022, 13:24
3040
"Обстріли не припиняються ні вдень, ні вночі": начальник Авдіївської МВА про ситуацію в місті
Інтерв’ю

"Обстріли не припиняються ні вдень, ні вночі": начальник Авдіївської МВА про ситуацію в місті

Чим живе прифронтова Авдіївка? Чи є загроза захоплення міста російськими окупантами? Чому важливо евакуюватися і де шукати допомогу містянам, що лишилися жити під обстрілами? На ці та інші важливі теми Східний Варіант поговорив в інтерв'ю з очільником Авдіївки Віталієм Барабашем.

Сьогодні Авдіївка — одна з найгарячіших точок східного фронту України. Перші серйозні обстріли міста у цьому році почалися ще до 24 лютого, а після повномасштабного вторгнення воно стало однією з основних цілей окупантів. Знаходячись за 15 км від Донецька, Авдіївка кожен день піддається обстрілам. І попри це у місті продовжують залишатися люди. 

Про оборону міста та гуманітарну ситуацію в інтерв’ю “Східному Варіанту” розповів начальник Авдіївської міської військової адміністрації (МВА) Віталій Барабаш.

— Розкажіть, яка зараз загальна ситуація у місті? Як часто відбуваються обстріли? 

— Авдіївка сьогодні, як і Вугледар, Марʼїнка, Бахмут, одна з найгарячіших точок на мапі бойових дій. Тут відбуваються постійні обстріли, вони не припиняються ні вночі, ні вдень. Зараз, поки дощ, — працюють міномети та РСЗВ. Як дощ перестає — починає працювати все, що у них є. 

Це і танкові обстріли, і артилерія. Окупанти намагаються бити по позиціях наших солдат, але долітає у всі райони міста. Б’ють і по місту. Іноді влучають у багатоквартирні будинки, які вже знищені вщент. Нащо це робити, ми не розуміємо. Зараз у місті немає жодної будівлі, яка б вціліла, уся інфраструктура знищена повністю.

Авдіївка
Наслідки постійних обстрілів Авдіївки // Фото надали представники Авдіївської міської військової адміністрації

У нас лишилась єдина дорога, по якій можна виїхати з міста. Дехто називає її “дорога смерті”, дехто “дорога життя”. Буває, що нею евакуюються люди. А вони (окупанти — автор) запускають безпілотник, бачать це, і б’ють по ній. Неважливо взагалі, який транспорт їде — військовий чи цивільний, вони обстрілюють його. 

Чи є ризик того, що місто буде захоплене ворогом?

— Розумієте, ризики є постійно. Наші солдати мужньо боронять місто. З 24 лютого не було здано жодного метра Авдіївки. Зараз ворог намагається зайти із півдня та півночі, взяти місто в оточення, йому це не вдається. Але розумієте, ми втрачаємо кращих, а вони — усіх підряд. Тільки на нашому напрямку зараз за день у них можуть полягти 100 людей. Бої продовжуються, українські солдати мужньо тримають оборону. 

Чи працюють у місті комунальні служби? Чи надаються послуги? 

— Комунальні служби на місці та працюють, як можуть. Комунальних послуг у нас немає ніяких. Світла немає вже пів року, відновити постачання неможливо. Газ у нас зник тоді, коли й у всій області, приблизно у травні. Води також немає, воду беремо зі свердловини, використовуємо її. 

Авдіївка
Комунальники Авдіївки доставляють воду для мешканців // Фото КП “СЄЗ” Авдіївської міської ради

У такій складній ситуації чи працюють у місті лікарі, щоб надавати першу допомогу мешканцям? 

— Так. У нас є приміщення, яке більш-менш безпечне, там зараз знаходиться лікарня. Усього 15 співробітників на місці, 1 лікар, 4 медсестер. Працюємо від генераторів, опалюємося буржуйками. Намагаємось усім надавати ті медичні послуги, які їм потрібні. 

Авдіївка
Не дивлячись на небезпеку, комунальні служби продовжують прибирати місто // Фото КП “СЄЗ” Авдіївської міської ради

Чи є у місті мобільний зв’язок?

— Ми підключаємо генератори до вежі мобільного зв’язку, і кожен день зранку на 3-4 години з’являється  мобільний зв’язок. Він покриває, на жаль, не усе місто. Але у центрі міста він є. 

Взагалі, скільки людей зараз залишилось? І скільки було до повномасштабного вторгнення? 

— До 24 лютого у нас мешкало близько 26 тисяч жителів. Зараз це приблизно дві тисячі людей. Це різні вікові категорії. Є і похилого віку, є і молоді люди, на жаль, залишаються і діти. Ми налаштовуємо усіх на евакуацію та закликаємо виїжджати задля власної безпеки та безпеки своїх родин. 

Тим, хто залишається у місті, надається гуманітарна допомога? 

— Так, усім надається гуманітарна допомога, це харчові продукти, ліки, гігієнічні засоби.

Авдіївка
Авдіївська міська ВА отримує гуманітарну допомогу від Міжнародного штабу допомоги українцям // Фото Тані Осійчук у Facebook

Ми працюємо і з обласною програмою, вони нам привозять гуманітарну допомогу, і міжнародні організації допомагають, і волонтери. У нас навіть зараз є трошки резервів.

Авдіївка
Містяни отримують гуманітарну допомогу // Фото Артура Ємельянова у Facebook

Як зараз містяни можуть отримати допомогу? 

— Є декілька варіантів. Можна зателефонувати на 15-48, залишити заявку. Або подзвонити до управління соціального захисту населення. Це можна зробити за телефонами 050 959 22 14 або 095 600 40 26. 

Також у нас є списки, ми знаємо, кому чого і скільки потрібно. У нас є штаби, усі мешканці вже знають, де вони знаходяться. Вони можуть і туди прийти, отримати усе необхідне. 

Авдіївка
Роздача гуманітарної допомоги в Авдіївці // Фото Авдіївської міської ВА

Чи є можливість працювати магазинам? Чи працюють банкомати, “Укрпошта”? 

— У нас працюють три магазини. Вони на генераторах, їх власники поповнюють запаси товарів настільки, наскільки можливо. Банкомати не працюють, як і банки. Відділень “Укрпошти” також немає. Єдиний спосіб отримати ті ж пенсії — це виїжджати у безпечні міста. На жаль, тут ми ніякої альтернативи запропонувати не можемо. 

З приходом холодної погоди яка допомога ведеться населенню, що лишилося у місті?  

— Так. Ми збираємо списки.  У нас є домовленості з Авдіївським коксохімом. Це наша спільна програма, вони завозять нам буржуйки у місто. Просто їздимо та роздаємо людям. Є і міжнародні організації, які обіцяють нам ще більше буржуйок у цей період. 

Але з цим є проблеми. Люди, які беруть буржуйки, не розуміють, як їх правильно монтувати, і де це не можна робити. Не розуміють, що не можна ставити буржуйки у місцях, де немає вентиляції. А вони несуть їх з собою у підвали, де закриті приміщення, розумієте. Як наслідок, у нас є нещасні випадки. Буржуйка не може монтуватися у місці, де немає вентиляції! Ми це постійно пояснювали людям, але на жаль, є нещасні випадки.  

Щодо дров, то у нас є контракт з постачальниками. Бо у державній програмі по роздачі дров все нормально, але там указується “за дотримання безпекової складової”. Одна річ роздавати дрова у Покровську чи Краматорську, а інша у Марʼїнці чи Авдіївці. Перша проблема — це їх завезти, друга — це їх роздати. Це дуже складно, перевізники не хочуть їхати й завозити дрова. Тому будемо завозити у громаду недалеко від міста. І потім маленькими партіями до самого міста для людей. Спочатку будемо роздавати дрова вразливим категоріям, звичайно, потім іншим. Щоб отримати дрова, люди повинні написати заяву, прикласти документи, що у них є право на будинок. Є дерева, які ще раніше були помічені як аварійні, хворі — їх зараз комунальники будуть зрізати й люди можуть їх брати на дрова.

 Є випадки, коли самі мешканці беруть бензопили й ріжуть нормальні великі дерева. Ми таке не підтримуємо, з такими людьми у нас працює потім поліція. Бо думаємо трохи й про майбутнє, після нашої перемоги у цьому місті будемо продовжувати жити. 

Авдіївка
Процес евакуації населення // Фото Авдіївської міської ВА

Розуміємо, що місто у дуже складній ситуації. Чи можливо зараз продовжувати евакуаційні заходи? 

— Евакуація у нас продовжується постійно. Працюють усі служби, які у цьому беруть участь. У нас є декілька напрямків евакуації на зараз. Перший — це державна програма у Тернопіль з Покровську. Другий — це  обласна евакуація в інші громади регіону. І є ще третя. Це наша місцева ініціатива. З Авдіївки можна виїхати в Умань, у нас домовленості з цим містом. Через небезпеку виїзди відбуваються у декілька етапів. Спочатку з самого міста у більш безпечну громаду неподалік. А звідти вже у Покровськ, або в інше місце призначення.

Займаються вивозом людей волонтери, це спеціальні групи людей, які допомагають жителям виїхати. У них броньовані машини, щоб більш-менш безпечно можна було покинути місто. Щоб евакуюватися — можна подзвонити у наш соціальний захист і записатися. Як збирається дві-три людини, волонтери виїжджають, щоб евакуювати.

Нагадуємо, щоб евакуюватися з усіх громад, можна скористатися наступним номером телефону  — 098 890 33 18.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Поділитись:
Актуально

Підтримка ветеранів та житлове питання: про що казав начальник Луганської ОВА Олексій Харченко на першій пресконференції

Розбір

Бюджет Маріупольської міської ради за 2024–2025 роки: який він та із чого складається

Розбір

Хто з посадовців луганських адміністрацій найчастіше був у відрядженнях минулого року та скільки це коштувало

Актуально

«Близькі»: освітня спільнота, що тримає поруч родини військових

Знай наших

«Ракета знищила будинок, 600 медалей та 300 кубків»: як майстер гирьового спорту з Донеччини відновив карʼєру на Волині

Історія

Подвиг, який не згасає: як мешканці сходу України брали участь у ліквідації Чорнобильської катастрофи

Важливо

«Ми вивозимо всіх»: як «UAnimals» рятують тварин із прифронтової Донеччини

Актуально

Як працює освітній центр «Вулик» для дітей з постраждалих від війни громад

05 Травня Понеділок
20:00

Східний Варіант дізнався, хто з луганських посадовців найчастіше був у відрядженнях у 2024 році

19:00

Ексклюзив Що відомо про бюджет Маріупольської громади на 2025 рік

18:09

На Донеччині затримали командира підрозділу за можливі махінації з бойовими виплатами

17:58

Лиманський напрямок вийшов на друге місце за кількістю бойових зіткнень

17:10

В Офісі генерального прокурора розповіли про постраждалих від обстрілів на Донеччині

В Офісі генерального прокурора розповіли про постраждалих від обстрілів на Донеччині
16:59

На Торецькому напрямку російська армія намагається тиснути флангово, але зазнає втрат

16:20

На Донеччині 6 загиблих через російські обстріли, серед поранених — є діти

На Донеччині 6 загиблих через російські обстріли, серед поранених — є діти
16:00

Російські загарбники активізувалися на Покровському і Лиманському напрямках

Російські загарбники активізувалися на Покровському і Лиманському напрямках
15:59

На окупованій Донеччині збільшилася кількість ДТП за участю неповнолітніх водіїв

15:35

Сили Оборони України відновили положення у Лисівці, – DeepState

15:02

В Україні повідомлено про підозру "заступнику міністра – начальнику убоз мвс днр"

14:30

СБУ затримала агентку фсб, яка могла шпигувати для ворога на Донеччині

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: