UA
UA RU
04 Лютого 2025, 11:15
Переселенці для переселенців: як працює і чим допомагає "Хаб Гірської громади" на Хмельниччині
Фоторепортаж

Переселенці для переселенців: як працює і чим допомагає "Хаб Гірської громади" на Хмельниччині

Координаційний центр надання допомоги внутрішньо переміщеним особам з Луганщини у місті Хмельницький або, як його ще називають, “Хаб Гірської громади” працює з осені 2022 року. Тут надають послуги та різного роду допомогу більше, ніж двом тисячам ВПО з усієї тимчасово окупованої Луганщини. Про один день з роботи хабу, послуги та відгуки переселенців, читайте у нашому матеріалі

“Хаб Гірської громади” — це три невеличкі кабінети у приміщенні Хмельницької районної ради на першому поверсі. Під кабінетом номер 3 вже зранку сидять літні чоловік та жінка. Вони очікують прийом лікарів з евакуйованого Комунального некомерційного підприємства “Центр первинної медико-санітарної допомоги” Рубіжанської міської ради.

Хаб Гірської громади фото_04
Фото: Східний Варіант

Як розповідає Марина Кравцова, відповідальна за роботу координаційного центру, вівторками у них завжди приймають лікарі з евакуйованого медзакладу — сімейна лікарка та невролог. Вони живуть тепер у Хмельницьку. 

“Оце тільки надавала пацієнтці в режимі онлайн консультацію. Тож ми працюємо і в хабі, і в дистанційному режимі з нашими ВПО. Переселенці заключають декларації, приходять зі своїми хворобами та за медичними консультаціями. Серед пацієнтів є і ті, кого ще лікувала у Рубіжному. То тепер ми тут як одна родина”, — говорить Тетяна Єрмак, сімейна лікарка.

Хаб Гірської громади фото_05
Тетяна Єрмак. Фото: Східний Варіант

З неврологом не вдалося навіть познайомитися, бо один пацієнт швидко заміняв іншого. 

Хаб Гірської громади фото_07
Фото: Східний Варіант

“Щосереди у нас знову ж таки приймають лікарі, але вже від Червоного Хреста. Черга завжди не менше 45-50 людей. Окрім огляду можна отримати і різні медичні препарати”, — додає Марина Кравцова. 

Допомагають з роботою та навчанням

Поруч з лікарями, у сусідньому кабінеті, що швидше нагадує приймальню, сидів і спеціаліст з Луганського обласного центру зайнятості Микола Кравченко. Він консультує жителів Луганщини з питань обліку, працевлаштування, можливостей навчання.

“Ми познайомилися в Хмельницькому з керівництвом місцевого Центру зайнятості і домовилися про те, що будемо напряму до відповідного спеціаліста тут передавати наших ВПО, які потребують працевлаштування. Так у грудні 2024 року нам вдалося працевлаштувати 2 людини”, — коментує він.

Окрім цього, у Миколи Кравченка можна отримати ваучери на навчання для здобуття нового фаху або підвищення кваліфікації за вже набутою спеціальністю. Вони є різними за напрямками та мають попит серед жителів Луганщини. 

Вистави для дорослих та дітей

Менше ніж пів року назад керівництву “Хабу Гірської громади” вдалося домовитися про безплатні квитки на вистави у хмельницькій філармонії, обласному ляльковому театрі, академічному муздрамтеатрі імені Старицького. Ця послуга особливо популярна серед наших переселенців.

Хаб Гірської громади фото_06
Фото: Східний Варіант

“Кожного разу це може бути різна кількість квитків, але їх завжди майже не лишається. Безкоштовно можна переглянути, наприклад, і за “За двома зайцями”, і “Смурфиків” чи послухати композиції Моцарта. На будь-який смак, а головне — безкоштовно. Для того, щоб забронювати собі квиточок, необхідно подзвонити до нас у хаб і сказати про це. У нас є дівчинка, переселенка, яка ходить майже на всі вистави. А в залежності від вистави вона стилізовано одягається. Радіємо, що маємо можливість подарувати дітям трохи приємних моментів у їх вкраденому дитинстві”, — каже відповідальна за роботу хабу.

Такій можливості вдячна і переселенка з Біловодщини Наталія Ніпрун. Жінка розповіла, що працює дистанційно вже понад рік і відвідування театру чи якогось іншого заходу рятує її емоційний стан.

“Вийти кудись ввечері на культурний захід — краща терапія. Красиво вдягнутися, нафарбуватися та доторкнутися до прекрасного допомагає з розумінням, що життя продовжується. В минулому, до повномасштабного вторгнення, я сама була організатором різних культурних заходів у нашій громаді, тому дуже розумію, чого вартує кожен отриманий квиток чи домовленість. Я їм дуже вдячна, що вони проявили таку ініціативу та піклуються не тільки про нагальні потреби, а й про дозвілля”, — говорить переселенка.

З продуктовими наборами проблема

Але з найпотрібнішими запитами переселенців наразі складна ситуація. Мова йде про продуктові набори, гігієну та інші речі, які зазвичай можна отримати в хабах. За словами Марини Кравцової, останній раз набір з продуктів на кожного члена сімʼї вони видавали у березні 2024 року. Через брак фінансування цей напрям допомоги поки на паузі.

“Ми почали звертатися до різних громадських організацій та міжнародних донорів. Такі як “Схід SOS”, МОМ, львівська ГО “Святий Егідій”, ГО “Серце громади”. Вони надавали нам і продуктові набори, і гігієну, і набори для маломобільних людей, дитяче харчування, памперси для дорослих, навіть видавали візочки для діток. До речі, завтра, 29 січня 2025 року, в рамках співпраці з організацією “Серце громади” будуть видаватися курточки для дівчаток, які перебувають у нас на обліку”, — розповідає Марина Кравцова.

Хаб Гірської громади фото
Марина Кравцова. Фото: Східний Варіант

Працівники координаційного центру піклуються і про тих переселенців, які живуть у віддалених селах на Хмельниччині та не мають змоги приїжджати.

Так, за словами Марини Кравцової, у них на обліку є сімʼя — мама і троє діток з Попасної. Вони живуть далеко від міста і жінка не має змоги приїжджати у місто, але спеціалісти з хабу надсилають їй допомогу поштою, коли така є.

Усі як одна родина

І поки працівники хабу з захопленням розповідали історії людей, таких самих переселенців як і вони, до приміщення зайшла ще одна родина. Теж багатодітна. З села Метьолкіне, що під Сіверськодонецьком. Мама, тато та двоє діток — дівчинка, яка, мабуть, тільки навчилася ходити, та хлопчик у переносці.

Хаб Гірської громади фото_02
Фото: Східний Варіант

“А де ж ще двоє?” — запитала працівниця хабу, як давня знайома.

Як виявилося, інші двоє діток залишилися вдома. Сімʼя приїхала на прийом до лікаря. 

“Так оце і живемо тут — як одна велика сімʼя. А як же по іншому?” — говорить Марина Кравцова.

Хаб Гірської громади фото_03
Фото: Східний Варіант

Доєднатися до сімʼї Координаційного центру надання допомоги внутрішньо переміщеним особам з Луганщини м. Хмельницький можна за адресою: Хмельницький, вул.Камʼянецька, 122.

Вся актуальна інформація у телеграм-каналі або за телефоном на світлині вище.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Актуально

Підтримка ветеранів та житлове питання: про що казав начальник Луганської ОВА Олексій Харченко на першій пресконференції

Розбір

Бюджет Маріупольської міської ради за 2024–2025 роки: який він та із чого складається

Розбір

Хто з посадовців луганських адміністрацій найчастіше був у відрядженнях минулого року та скільки це коштувало

Актуально

«Близькі»: освітня спільнота, що тримає поруч родини військових

Знай наших

«Ракета знищила будинок, 600 медалей та 300 кубків»: як майстер гирьового спорту з Донеччини відновив карʼєру на Волині

Історія

Подвиг, який не згасає: як мешканці сходу України брали участь у ліквідації Чорнобильської катастрофи

Важливо

«Ми вивозимо всіх»: як «UAnimals» рятують тварин із прифронтової Донеччини

Актуально

Як працює освітній центр «Вулик» для дітей з постраждалих від війни громад

04 Травня Неділя
14:30

Українські бійці показали знищення окупантів на Покровському напрямку (відео)

13:57

На відкритій території Донеччини рятувальники ліквідували 8 пожеж за добу

13:46

Спортсмен із Рубіжного став бронзовим призером чемпіонату Європи з пауерліфтингу

Спортсмен із Рубіжного став бронзовим призером чемпіонату Європи з пауерліфтингу
13:10

Ще 65 жителів Лисичанської громади отримають грошову допомогу на лікування

12:59

У Сіверськодонецьку до пропагандистських заходів окупанти долучають вихованців ясел

12:53

На Донеччині збільшилася кількість випадків хвороби Лайма

На Донеччині збільшилася кількість випадків хвороби Лайма
12:10

В окупованому Лисичанську вже три роки не працює система водопостачання

11:59

Противник за підтримки авіації намагався штурмувати позиції ЗСУ на Лиманському напрямку

11:25

У Слов’янську внаслідок російської агресії сталася пожежа

11:10

Поліція зафіксувала 3 596 ворожих обстрілів по лінії фронту та житловому сектору на Донеччині

Поліція зафіксувала 3 596 ворожих обстрілів по лінії фронту та житловому сектору на Донеччині
10:55

У Костянтинівці внаслідок обстрілів пошкоджені лінії газопроводу і лінії електромережі

10:35

Ворог скинув авіабомбу на житловий масив Покровська

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: