UA
UA RU
12 Січня 2023, 15:22
12400
Інга Павлій Тимченко Микола
Як виробництво знаменитої кераміки зі Словʼянська відновило роботу на новому місці
Репортаж

Як виробництво знаменитої кераміки зі Словʼянська відновило роботу на новому місці

Слов'янську кераміку знають далеко за межами України. Але що відбувається з виробництвом зараз? “КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ” з Донеччини з 2005 року є лідерами в сегменті виробництва готових керамічних мас та сумішей в Східній Європі. Вперше підприємство постраждало від російської агресії ще у 2014 році, а через повномасштабне вторгнення було вимушено залишити виробництво у Слов’янську та релокуватися у більш безпечний регіон. “Східний Варіант” побував на виробництві підприємства у Києві та дізнався, як продовжується робота під час війни

Підприємство «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» розпочало свою діяльність з 2005 року. Бувши флагманом галузі, компанія разом з напівфабрикатами розробляє і передає технології кераміки, здійснює технічну і технологічну підтримку.

кераміка зі Словянська
Завод “КЕРАМІЧНИХ МАС ДОНБАСУ” біля Слов'янська. Фото надано управлінням підприємства

Починаючи з 2017 року «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» реалізує новий проєкт з виробництва унікальних виробів з керамічного граніту: вази, сходи, плінтуса під торговою маркою «Керамічна мануфактура Донбасу»™. Тут використовуються новітні технології та інноваційні матеріали. 

До повномасштабного вторгнення місцем виготовлення керамічних мас та керамогранітної продукції був завод у місті Слов’янськ. Ще рік тому там активно випускались сходи, вази, підвіконня, стільниці та інші вироби. Але після 24 лютого підприємство очікували зміни. Як компанія працює зараз біля Києва та наскільки війна змінила галузеве виробництво – читайте далі у матеріалі.

кераміка зі Словянська
На території нового місця роботи підприємства. Фото: Східний Варіант

Від міжнародного проєкту до найбільшого виробництва керамічних мас в Україні

Підприємство «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» знайоме всім, хто має справу з виробництвом кераміки в Україні. Сучасне, високотехнологічне підприємство, що динамічно розвивається, було засноване у 2003 році як міжнародний проєкт, який був реалізований у 2005 році українським підприємством спільно з європейськими лідерами в області виробництва кераміки. Місцем створення заводу було обрано Словʼянськ на Донеччині. Бо саме та місцевість історично склалась як центр кераміки ще понад 300 років тому.

кераміка зі Словянська
Всередині заводу у Словʼянську. Фото надано управлінням підприємства

У 90-ті роки минулого століття у місті закрили найбільший керамічний комбінат в СРСР, а також арматурно-ізоляторний завод. Тоді Приблизно 10 тисяч людей тоді втратили роботу. Щоб вижити, вони організовували власне виробництво кераміки прям у себе вдома. Як результат, виробів було багато, але їхня якість піддавалась сумнівам. З метою розвитку керамічного виробництва в регіоні, популяризації нових технологій і методів роботи у 2003 році було створено підприємство «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ».

Завод з виробництва керамічних мас був побудований і введений в експлуатацію у 2005 році. Так підприємство і розпочало свою роботу.

кераміка зі Словянська
Приклади продукції “КЕРАМІЧНИХ МАС ДОНБАСУ”. Фото надано управлінням підприємства

Продукція – це різноцільові керамічні маси для різних галузей. Технологічний процес підприємства дозволяє виробляти окрім стандартного, достатньо великий діапазон сумішей для різних галузей керамічної промисловості та виробництва вогнетривів. Відмінною особливістю заводу є його технологія, завдяки якій можливий роздільний помел компонентів та висока точність дозування з ефективним змішуванням.

кераміка зі Словянська
Фото: Східний Варіант

З 2017 року підприємство розширюється і починає виробництво керамогранітної продукції: вази, сходи, плінтуса. Цей проєкт набув значного досвіду в роботі з архітекторами України та брав участь у реалізації проєктів будівництва та реконструкції.

кераміка зі Словянська
На підприємстві у Києві. Фото: Східний Варіант

Система управління якістю продукції сертифікована згідно з міжнародними стандартами серії ISO 9000, одним з найповажніших у світі органом Bureau Veritas. Директор підприємства Володимир Меленець розповідає, що підприємство ще до війни у 2014 році було лідером у сегменті виробництва керамічних мас не тільки в Україні, а й за її межами. 

Війна 2014 року та перші обстріли 

«КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» вперше постраждало від воєнних дій  ще у 2014 році. Знаходячись на околиці Словʼянська, завод опинився на лінії вогню. За період весни та літа у головний виробничий корпус було 24 прямих влучень снарядів і мін. Після визволення міста від терористів 5 липня 2014 року, шляхом власних коштів підприємства і героїчної праці робітників завод почав відновлюватися. Вже восени він працював на повну потужність.

кераміка зі Словянська
Результати обстрілів підприємства у 2014 році. Фото надано управлінням підприємства

З того часу і до 2022 року «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» працювали над розвитком своєї продукції, удосконаленням підприємства та усього українського керамічного бізнесу. Виконувались проєкти з виробництва нових керамічних мас, виготовлялися нові керамогранітні вироби (стільниці, підвіконня та ін.).

кераміка зі Словянська
На підприємстві у Києві. Фото: Східний Варіант

Останні масштабні проєкти підприємства – це виготовлення керамогранітних елементів басейну олімпійського резерву “Садко” у Сєвєродонецьку, виготовлення сходів та плінтусів льодового палацу «Ice Arena» у Мелітополі, а також участь у внутрішніх роботах дитячих садків, виноробень, кінотеатрів по всій Україні. 

Повномасштабна війна та зміна місця діяльності 

24 лютого Словʼянськ піддався масованим обстрілом. Виробництво на деякий час припинилося. Директор підприємства Володимир Меленець розповідає, що тоді поїхали з родиною на дачу друзів. Але потужні обстріли й “прильоти” змусили їхати далі, тому деякий час проживали у Кременчуці.

кераміка зі Словянська
На виробництві. Фото: Східний Варіант

Пан Володимир згадує, що тоді все було хаотичним та незрозумілим. Не було впевненості у  тому, що буде через день або тиждень. Але через деякий час українці навчилися жити в нових та небезпечних реаліях. Тому питання про поновлення виробництва стало актуальним.

кераміка зі Словянська
Готова продукція. Фото: Східний Варіант

Було вирішено відновити керамогранітну діяльність підприємства під Києвом, узявши з собою обладнання та працівників. Почавши процес переїзду у вересні, вже у жовтні воно почало потроху працювати.

кераміка зі Словянська
Директор “КЕРАМІЧНИХ МАС ДОНБАСУ” Володимир Меленець, Фото: Східний Варіант

“Ми взяли з собою наших працівників. Звичайно, зараз їх працює менше, ніж у  Слов’янську. Але це наші люди, які були з нами й до цього. Річ у тому, що привезти їх з собою набагато легше, ніж навчити нову людину. Бо це робота з найтвердішим матеріалом, тут потрібна майстерність”, – розповідає Володимир Меленець. 

кераміка зі Словянська
Один з процесів обробки. Фото: Східний Варіант

Процес діяльності не змінився. Для виготовлення різних виробів для початку роблять нарізку керамогранітної плити, з кожного боку роблять кут у 45 градусів для подальшого з’єднання. Далі йдуть процеси заточення та шліфування.

кераміка зі Словянська
Приклад готової продукції. Фото надане керівництвом підприємства

У результаті отримують повністю готові керамогранітні плитки, які надалі вже з’єднують між собою багатокомпонентною сполукою в залежності від дизайну кінцевого виробу. 

Проблеми ринку та рішення

Володимир розповідає, що через повномасштабну війну об’єми попиту на керамічну продукцію впали. До того ж зупинилось масове будівництво та реконструкції по всій країні. Це у результаті привело і до зменшення самого виробництва продукції із керамічного граніту.

кераміка зі Словянська
Фото: Східний Варіант

Діяльність  підприємства сьогодні постійно стикається з новими проблемами та викликами. Серед них і відключення електроенергії через обстріли росіянами елементів інфраструктури. Розрізання керамогранітної плити потребує постійної участі машин, які працюють від електроенергії. Та на таку проблему вже знайшли рішення. 

кераміка зі Словянська
На виробництві. Фото: Східний Варіант

“Коли у нас є світло – ми по максимуму намагаємось нарізати керамогранітні плити та робити заточення зі шліфуванням. А коли світла нема – працівники займаються з’єднанням плит у єдиний виріб.  Для цього ми придбали генератор, щоб було світло. Бо потрібно ретельно бачити, як з’єднуєш, чи вдалося, чи гарно вийшло”, – каже Володимир Меленець. 

кераміка зі Словянська
Процес зʼєднання плит для отримання кінцевого продукту. Фото: Східний Варіант

Поступово на підприємстві вирішують й проблему зменшення об’ємів на ринку. Наприклад, почали створювати нову продукцію, серед якої керамічні кашпо. Сьогодні вони вже активно продаються у торгових центрах “Епіцентр”. Ще одна важлива деталь відновлення підприємства – це постійний контакт зі своїми замовниками та  постачальниками. 

“Ми їм завжди кажемо – ми тут, ми працюємо, ми готові до нових проєктів”, – каже Володимир. 

кераміка зі Словянська
Фото: Східний Варіант

Команда підприємства «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» вірить у перемогу України. Сподівається, що вже скоро зможе повернутися до Слов'янська, щоб продовжити там роботу. Але  виробництво у Києві теж не збираються лишати.

“У нас після перемоги буде дві точки. Це буде зручніше у плані логістики. А також збільшимо обʼєм виробництва. Після перемоги, я певен, потрібно буде багато будувати, а ми зможемо допомогти у внутрішніх та зовнішніх роботах, як робили це і раніше”, – резюмує Володимир Меленець. 

кераміка зі Словянська
Готові вироби. Фото: Східний Варіант

Якщо вам потрібно звʼязатися з підприємством, ви можете зробити це за наступними  контактами: 

Сторінка у Facebook за посиланням

E-mail: [email protected]

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

12400
Інга Павлій Тимченко Микола
Поділитись:
Актуально

Підтримка ветеранів та житлове питання: про що казав начальник Луганської ОВА Олексій Харченко на першій пресконференції

Розбір

Бюджет Маріупольської міської ради за 2024–2025 роки: який він та із чого складається

Розбір

Хто з посадовців луганських адміністрацій найчастіше був у відрядженнях минулого року та скільки це коштувало

Актуально

«Близькі»: освітня спільнота, що тримає поруч родини військових

Знай наших

«Ракета знищила будинок, 600 медалей та 300 кубків»: як майстер гирьового спорту з Донеччини відновив карʼєру на Волині

Історія

Подвиг, який не згасає: як мешканці сходу України брали участь у ліквідації Чорнобильської катастрофи

Важливо

«Ми вивозимо всіх»: як «UAnimals» рятують тварин із прифронтової Донеччини

Актуально

Як працює освітній центр «Вулик» для дітей з постраждалих від війни громад

04 Травня Неділя
18:14

У DeepState розповіли про підвищену активність ворога на східних фронтах

17:35

Вчора була найбільша кількість атак за 2025-й рік на Покровському напрямку, — DeepState

17:20

З 1 вересня в невизнаній "лнр" можна буде встановити "блокування" на отримання кредитів

16:59

У Словʼянську розповіли про наслідки ворожого обстрілу

У Словʼянську розповіли про наслідки ворожого обстрілу
16:45

У Краматорську поліція виявила водія, який перевозив метал без документів

16:00

На Покровському напрямку ворог здійснив 42 атаки на позиції ЗСУ

На Покровському напрямку ворог здійснив 42 атаки на позиції ЗСУ
15:59

Росіяни атакували Дружківку і Покровськ, є поранені

15:35

Евакуація Жителям Донеччини нагадали контакти для евакуації в більш безпечні регіони України

15:00

У Краматорську станція переливання крові потребує донорів І групи

14:30

Українські бійці показали знищення окупантів на Покровському напрямку (відео)

13:57

На відкритій території Донеччини рятувальники ліквідували 8 пожеж за добу

13:46

Спортсмен із Рубіжного став бронзовим призером чемпіонату Європи з пауерліфтингу

Спортсмен із Рубіжного став бронзовим призером чемпіонату Європи з пауерліфтингу

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: