
"Спільнота Відновлення": як "Друкарня" зі Слов’янська відновила свою роботу в Івано-Франківську
Центр громадянського суспільства працював у Слов’янську з 2019 року. Активно займався побудовою ефективної взаємодії між мешканцями регіону та був майданчиком для обговорення місцевих проблем та пропонування їхнього вирішення. «Друкарня» проводила освітні тренінги й показувала, що покращити свій регіон в силах кожного його мешканця. Через повномасштабне вторгнення команда виїхала зі Слов’янська та почала працювати в Івано-Франківську. Сьогодні «Друкарня» — амбасадор «Спільноти відновлення» та лауреат відзнаки «Незламні зі сходу». Чим займається «Друкарня» сьогодні та як відбувалась її релокація в інше місто розповідає Східний Варіант.
"Спільнота Відновлення" — засноване "Східним Варіантом" ком'юніті незламних жителів сходу, які заново поставили на рейки свою діяльність у сфері бізнесу чи в громадському секторі. Люди, якими ми захоплюємось та про яких хочемо розповісти якнайбільшій кількості людей. Бо такі історії варті вашої уваги та підтримки. Підтримайте створення таких історій — долучайтесь до Спільноти відновлення та підтримайте Східний Варіант донейтом.
***
З чого все почалось?
Активіст з Німеччини Тім Бозе у 2014 році працював у організації Austausch. Тоді він працював над проєктами з моніторингу порушення прав людини на сході України після початку війни. Тоді Тіму Донеччина дуже сподобалась, а особливо — засади громадянського суспільства в регіоні.

«Події 2014 року – катастрофа. Але коли ми приїхали до Слов'янська, це було дуже цікаво. Місто розвивалося у громадянському сенсі. Ми зрозуміли, що тут є велике і багате громадянське суспільство, яке потрібно розвивати. Ми хотіли розпочали співпрацю для міжнародного співробітництва і розвитку громадянських ініціатив між Україною та Німеччиною», – розповідає перший керівник Центру громадянського суспільства “Друкарня” Тім Бозе.
У 2018 році Тім познайомився з громадським діячем зі Словʼянська Денисом Бігуновим. Поступовий розвиток ідеї призвів до відкриття “Друкарні” у 2019 році.
Центр мав різні напрямки роботи: в Слов’янську займались питаннями екології, побудови громадянського суспільства, проводили різні тренінги. Були проєкти з міжнародними волонтерами з Британії, Словаччини, Німеччини. Для проєкту важливо було зробити видимою їхню роботу і показати, що регіон розвивається.
Центр проводив різні обміни. Наприклад, для людей старшого віку, які їхали по програмі обміну на захід України в Івано-Франківськ, щоб ознайомитись краще з особливостями менталітету цього регіону та познайомитись з новими людьми та місцями. Цей обмін «Друкарня» проводила в партнерстві з організацією «Вік щастя» зі Слов’янська. До повномасштабного вторгнення Капіталіна Каплан, менеджерка з екологічних проєктів, організувала в Слов’янську два екофоруми, на який приїжджали спікери з європейських країн.

Завданням екологічного напрямку центру був захист довкілля в Донецькій та Луганській областях і дослідження впливу військових дій, які тривали з 2014 року, на довкілля. Як приклад, місцеві скаржились на забруднення річки Колонтаївка або Бессарабівка (її називають по-різному) і звинувачували у всьому місцеву владу.
«Друкарня» спробувала розібратись, де саме річна починає забруднюватись і чому. Центр провів громадський моніторинг якості води, взявши декілька зразків з водойми в різних місцях. Виявилось, що річка забруднювалась біля приватного сектору, де живуть люди. «Друкарня» пояснювала, що люди самі можуть впливати на розвиток міста і правильно доносити свої думки владі. Були тренінги, де люди вчились писати запити до місцевої влади, щоб розв’язувати проблеми не емоційно та зі сварками, а конструктивно.

«Нашим позиціонуванням було створення такого майданчику для діалогу між громадськими активістами, владою і звичайними містянами Слов'янська. Ми розширювалися на межі Донецької та частково Луганської областей», — розповіла Ніка Перепелиця, менеджерка з комунікацій центру.
До «Друкарні» приїжджали німецькі музиканти, які показували та вчили робити з вже непотрібних речей музичні інструменти. Так розкривали тему зеровейст, тобто нульові відходи. Капіталіна розповідає, що це було дуже цікаво й ці музичні інструменти звучали круто.
«Друкарня» проводила в Слов’янську воркшопи та лекції, де пояснювали українське законодавство та як воно функціонує. Особливо Денису запамʼяталась зустріч з обговорення Нормандського формату. “Друкарня” підготувала не лише обговорення, а й презентацію Закону про реінтеграцію. Як виявилось, багато мешканців навіть не знали про нього. Та завдяки такій зустрічі не лише дізнались про Закон, а й зрозуміли, як він працює.
«У людей виникала менш міфологізована картина світу і була більш якісна суспільна свідомість» — ділиться керівник «Друкарні» Денис Бігунов.
У листопаді 2021 року “Друкарня” встигла провести Форум регіонального розвитку. На заході з провідними експертами та мешканцями регіону обговорили засади децентралізації та створювали план якісного місцевого розвитку.
“Є потреба – є приміщення, модерація та всі умови для безпечного, ефективного, якісного діалогу. Ми реагували на актуальні виклики. Обговорювали їх, залучали експертів, отримували фідбек від людей. А люди могли вже приймати рішення на основі отриманої інформації”, – пояснює Денис Бігунов.
Повномасштабне вторгнення і релокейт в Івано-Франківськ
Денис розповідає, що відчував початок нового етапу російсько-української війни, але не думав, що він буде настільки руйнівним.

“Було передчуття перед 24 лютим. Бачив активізацію бойових дій на території ОРДЛО, бачив евакуацію, мобілізацію. Я розумів, що починається “подих” війни. Бо на тих окупованих територіях йшла активна підготовка до цієї війни на тій території”, – говорить Денис Бігунов.
Команда розповідає, що перед повномасштабним вторгненням в їхній команді з’явилась безпекова менеджерка, яка проводила тренінги з евакуації та надання домедичної допомоги.
Також «Друкарня» розробила план дій на випадок повномасштабного вторгнення росії. Та жоден з цих планів не спрацював: все відбувалось хаотично і команда була розкидана по різних містах.
Частина команди виїхала зі Словʼянська у перші дні після початку нового вторгнення. Тоді не було зрозуміло, куди піде ворожа армія. Тільки у середині березня уся команда знайшла можливість зібратись разом в Івано-Франківську. Тут і було вирішено продовжувати діяльність.
За словами команди, адаптація в новому місці відбувалась хвилями. Коли тільки приїхали, то здебільшого молодіжні організації проявляли інтерес до центру зі Слов’янська. Також до центру приїжджали інші громадські організації з інших міст, а також релоковані з Херсона та Маріуполя. Серед місцевих організацій центр активно співпрацює з «Молодою просвітою Прикарпаття»: з ними співпрацювали ще до вторгнення.
У новому місті «Друкарні» запропонували приміщення, де команда облаштувала шелтер для громадських активістів, волонтерів та журналістів, які евакуйовувались зі сходу і яким потрібно було десь зупинитись, щоб перепочити й подумати, куди їхати далі. Орієнтовно тиждень-два люди проводили в шелтері й потім їхали далі. Цей шелтер-коворкінг працював з квітня по жовтень 2022 року. Паралельно в шелтері проводили різні заходи: тренінги з екології, розмови на тему психології з ВПО.

У жовтні минулого року з’явилось фінансування від міністерства закордонних справ Німеччини. Тоді вирішили закрити шелтер, бо в ньому вже не було такої потреби. Почали надавати психологічні консультації та розвозити гуманітарну допомогу двома бусами, які раніше передали волонтери. Їх надавали в користування волонтерам, які розвозили гуманітарну допомогу по Донеччині, а також по Івано-Франківській області у важкодоступні села, де жили переселенці. Потроху діяльність «Друкарні» поверталась у звичайні напрямки: екологія та громадянське суспільство.
Ще центр провів два психологічні ретрити в Карпатах для громадських активістів, які стали переселенцями. Капіталіна проводила одноденні виїзди в гори. Там разом з психологами учасники мали можливість проговорити свої болі. В грудні був ретрит для партнерів «Друкарні» — громадських організацій, які працювали в Донецькій області та вимушено виїхали з регіону. При цьому вони продовжують йому допомагати.

«Я повернулась до діяльності, пов'язаною з захистом довкілля. Дехто каже, що це зараз можливо неактуально, але, навпаки, це як ніколи актуально. Бо вплив бойових дій на наше навколишнє середовище неймовірно страшний і масштабний. Це потрібно досліджувати й ми будемо це розгрібати ще дуже багато років після нашої перемоги» — розповідає Капіталіна Каплан.
В березні «Друкарня» провела екофорум в Івано-Франківську, на якому зібрались активісти зі сходу та заходу для обговорення проблем екології та пошуків їхнього вирішення.

«Обговорювали зелене відновлення України. Зараз ми думаємо про цю тему в контексті Слов'янська: що ми можемо зробити, коли будемо повертатись і яка наша роль в цьому? От і зараз допускаються такі процеси відновлення Слов’янська. Поки що в теорії, зараз це тільки планування» — продовжує думку Капіталіна.
Наразі команда час від часу приїжджає в офіс в Слов’янську і проводить там невеликі заходи. Наприклад, «Друкарня» у Слов’янську долучилась до упорядкування міського «Скверу мрії» разом з громадськістю та комунальниками.

А до цього центр брав участь у проведенні флешмобу до Дня памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу разом з представниками Слов‘янської міської військової адміністрації та громадськості міста. «Друкарня» планує надалі проводити невеликі заходи в рідному місті й долучатись до відновлення Донеччини.

Як можна підтримати центр та долучитись до його діяльності?
Команда каже, що важливо залучатись до заходів центру та брати участь в різних його активностях. У Слов’янську в «Друкарні» була сформована спільнота активних учасників, яка зараз розкидана по світу. Важливо долучатись до заходів, щоб в новому місті сформувати нову спільноту активістів. Також «Друкарня» радіє репостам її дописів, адже так більше людей дізнається про діяльність центру. Також скоро «Друкарня» стане громадською організацією. І в пошуку фінансування шукатиме партнерів в написанні грантів. Адже буде чиста грантова історія, яку прописуватимуть з нуля.
«Ми відкриті до того, щоби до нас приходили нові донори або інші громадські організації й в партнерстві з нами писали якісь проєкти» — розповідає Ніка.
Також окремо команда сумує за міжнародними обмінними програмами для волонтерів. Тому «Друкарня» відкрита до таких проєктів. Сконтактувати з центром можна через їхню фейсбук-сторінку.
***
Читайте також: Спільнота Відновлення: як відбувся релокейт маріупольської художньої школи ім. Куїнджі
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Противник за підтримки авіації намагався штурмувати позиції ЗСУ на Лиманському напрямку
У Слов’янську внаслідок російської агресії сталася пожежа
Поліція зафіксувала 3 596 ворожих обстрілів по лінії фронту та житловому сектору на Донеччині

У Костянтинівці внаслідок обстрілів пошкоджені лінії газопроводу і лінії електромережі
Ворог скинув авіабомбу на житловий масив Покровська
Росіяни вбили ще трьох жителів Донеччини
На Покровському напрямку захисники України зупинили 113 атак ворога
Повітряні Сили Збройних Сил України вдарили по командному пункту росіян в районі Бахмута

ЗСУ знищили ще 11 ворожих танків і 1340 окупантів
"Жовта Стрічка" показала весняні світлини з окупованого Луганська (фото)
