UA
UA RU
19 Липня 2022, 15:50
2068
Антибіотики за електронними рецептами: як тепер купити на територіях бойових дій, військовим та в окупації
Інтерв'ю

Антибіотики за електронними рецептами: як тепер купити на територіях бойових дій, військовим та в окупації

З серпня 2022 року пацієнти почнуть отримувати електронні рецепти на антибіотики. Це перший етап у впровадженні електронного рецепта на всі рецептурні препарати в Україні та перший крок у розв'язанні проблеми неконтрольованого вживання лікарських засобів. Але що робити українцям на тимчасово окупованих територіях? І що варто знати жителям вільної частини Донецької та Луганської областей? Східний Варіант дізнався у заступниці міністра охорони здоров'я Марії Карчевич.

Українці отримають новий зручний інструмент — електронний рецепт для придбання антибіотиків. Відпуск цих препаратів за призначенням лікарям не є новою нормою, такий механізм і раніше діяв в Україні. Проте тепер рецепт видаватимуть й у цифровому вигляді. 

Як отримати рецепт? Що робити, коли рецепта немає, але ліки дуже потрібні? І як бути на окупованих територіях? Східний Варіант разом з Марією Карчевич відповідає на головні питання.

Якщо ви вживаєте неправильні антибіотики, ви програєте хворобі  

Конкретний антибіотик має вбивати конкретну бактерію. Якщо ви підбираєте правильні ліки і необхідне конкретно для вас дозування, ви перемагаєте. Якщо ж промахуєтесь бодай із другим, ви програєте. 

Прийняти завелику дозу — завдати серйозного удару по печінці. Прийняти замалу — зробити бактерію ще сильнішою замість того, аби вбити. Це явище називають резистентністю, тобто стійкістю до антибіотиків.

Марія Карчевич

"Виробляється стійкість бактерій до антибіотиків і коли люди мають такі важкі захворювання або бактеріальні інфекції як сифіліс, туберкульоз чи низка інших хвороб, вони, на жаль, стають вироком. Бо лікування перестає бути дієвим.

Відповідно це практика багатьох країн, коли антибіотики продаються за призначенням лікаря. Тобто за рецептом. За даними ВООЗ, антибіотикорезистентність сьогодні визнана однією з основних загроз людству.

Тому що коли люди вживають антибіотики без призначення лікаря, вони фактично займаються самолікуванням, не розуміючи, чи дійсно їм потрібен цей препарат", — розповідає Марія Карчевич. 

Реформу, що передбачає продаж антибіотиків виключно за рецептами, розробили ще у 2019-му, і тоді ж почали її впровадження. Система, яка от-от почне діяти, як каже пані Марія, вже звична як для лікарів, так і для багатьох пацієнтів.

стартап ноутбук

"Питання електронного рецепта не є новим, бо цей механізм давно діє й активно використовується на інсулінові препарати. А ще до того був впроваджений електронний рецепт в рамках програми державної реімбурсації (відшкодування, — ред.) "Доступні ліки". Тому і для медичних працівників, і для багатьох пацієнтів цей інструмент вже є знайомий.

Ми маємо поетапний план переходу на продаж ряду препаратів за електронними рецептами.

Першим етапом буде рецепт на антибактеріальні лікарські засоби. Наступними будуть наркотичні препарати, а тоді всі рецептурні лікарські засоби".

“Для отримання рецепта пацієнту не потрібна декларація з сімейним лікарем”

Починаючи з серпня, пацієнт, якому лікар призначає антибіотики, буде отримувати паперовий або електронний рецепт. Без нього купувати препарат можливості не буде. 

В ОРДО прокомментировали ситуацию с дефицитом медицинских препаратов в аптеках

"Працівник аптеки на паперовому рецепті або на інформаційній довідці ставить штамп "відпущено", який означає, що людина отримала необхідний препарат в аптеці. Якщо говорити про відповідальність, про зловживання зі сторони аптек щодо відпуску ліків без рецепта, то вона визначена чинним законодавством.

Якщо пацієнт самостійно не може дістатися до аптеки, то його представник (це можуть бути родичі, опікуни або соцпрацівник) може звернутися до аптеки за рецептом, який має пацієнт і отримати препарат замість нього. 

Якщо ж людина потрапила в реанімацію, то лікування на стаціонарі або загалом надання медичних послуг у рамках програми медичних гарантій буде безкоштовним. Безкоштовними будуть і лікарські засоби", — пояснює Марія Карчевич.

Важливо, що для отримання рецепта пацієнту не потрібна декларація з сімейним лікарем. Рецепти виписуватимуть профільні лікарі, які ведуть лікування пацієнта

Окупація на сході України й бойові дії: як бути людям?

Чи дозволить реформа пацієнтам отримувати антибіотики безкоштовно? На цьому етапі — ні. Проте далі на це можна буде розраховувати. 

"На сьогодні ми опрацьовуємо питання впровадження державної програми відшкодувань. Вже є відповідні розрахунки, і насправді це є досить велика сума для державного бюджету, якщо говорити про відшкодування за антибактеріальні лікарські засоби. Тому опрацьовується питання щодо впровадження цієї програми у наступному році", — каже представниця МОЗ. 

Що ж стосується людей, які знаходяться під окупацією, і на територіях, де тривають активні бойові дії, для них система буде дещо спрощеною принаймні найближчим часом. 

“МОЗ робить виключення для тих територій, де ведуться бойові дії, або які знаходяться в тимчасовій окупації. Ми розуміємо, що там може не бути змоги виписати рецепт або зв'язатися з лікарем. Відповідно на таких територіях дозволяємо відпуск антибіотиків і без рецепта.

Перелік таких населених пунктів є затверджений відповідним наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Такі аптеки тимчасово на час дії правового режиму воєнного стану зможуть і далі відпускати пацієнтам рецептурні антибактеріальні лікарські засоби без рецепта лікаря”, — пояснює заступниця міністра.

луганщина війна
Зруйнована окупантами Луганщина. Фото з Facebook Сергія Гайдая

Вона підкреслила, що електронний рецепт — це додатковий інструмент для українців, який значно спростить процес купівлі ліків.

"Зараз ми впроваджуємо додаткові електронні інструменти, щоб віднайти більш зручні рішення і для лікарів, і для пацієнтів. Ми вирішили, що з серпня запускаємо паралельно і електронний, і паперовий рецепт. Чому так? Бо десь немає технічної можливості, є проблеми з електроживленням, або ще не всі заклади працюють із електронною системою охорони здоров'я. 

Тому ми робимо перехідний період, коли буде діяти й електронний, і паперовий рецепт. І так само ми робимо виключення для тих територій, де ведуться бойові дії або які знаходяться в тимчасовій окупації. Життя людини завжди в пріоритеті", — каже пані Марія. 

Як реформа працюватиме для військових та волонтерів?

Як повідомила заступниця міністра, з початку повномасштабної війни  держава отримала 7400 тонн гуманітарної допомоги вартістю більше 11 млрд гривень. Це допомога різних урядів та міжнародних організацій, іноземного та українського бізнесу, загалом з понад 35 країн світу. Надходить медичне обладнання, транспорт, різноманітні лікарські засоби, у тому числі антибіотики. 

МОЗ розподіляє цю допомогу не лише на заклади охорони здоров'я, лікарні свого підпорядкування, але і на комунальні та відомчі заклади, у тому числі структури та підрозділи, що знаходяться в підпорядкуванні Міністерства оборони, МВС, СБУ… 

“За запитами опрацьовують середньомісячну потребу і розподіляють гуманітарну допомогу за пріоритетністю. Найперше закривають потреби лікарням, що знаходяться в зоні бойових дій, поблизу них та ті, що займаються лікуванням поранених військових. Далі у фокусі опиняються лікарні регіонів із великою кількістю внутрішньо переміщених осіб. На третьому місці — уже всі інші лікарні”, — пояснила пані Марія.

Фридом траст волонтеры
Волонтери "Фридом траст", фото ілюстративне

У розподіленні допомоги МОЗ також співпрацює з різними волонтерськими організаціями та ініціативами. 

“Реалізація е-рецепта як не застосовуватиметься у зоні бойових дій, тимчасово окупованих територіях, так і не стосуватиметься військовослужбовців чи волонтерських організацій, чия діяльність спрямована на забезпечення потреб воєнного часу. Є окрема норма, що дозволяє військовим адміністраціям, підрозділам Збройних Сил України, волонтерським організаціям купляти в суб'єктів, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з виробництва, оптової торгівлі лікарськими засобами, ліки для потреб воєнного часу.

Буквально недавно поговорили із військовою на псевдо Доля (відома волонтерка з часів 2014 року, чий чоловік брав участь у війні на Сході з 2014-го року, вийшов з Іловайського котла). Вона вступила до лав ЗСУ і займається забезпеченням свого підрозділу, разом з яким знаходиться в зоні бойових дій. Власне, труднощів з антибіотиками у них нема. І вона як донедавна волонтерка, а тепер військова  знає, що нововведення на них не поширюється”, — резюмує  Марія Карчевич.

***

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

2068
Поділитись:
Актуально

Підтримка ветеранів та житлове питання: про що казав начальник Луганської ОВА Олексій Харченко на першій пресконференції

Розбір

Бюджет Маріупольської міської ради за 2024–2025 роки: який він та із чого складається

Розбір

Хто з посадовців луганських адміністрацій найчастіше був у відрядженнях минулого року та скільки це коштувало

Актуально

«Близькі»: освітня спільнота, що тримає поруч родини військових

Знай наших

«Ракета знищила будинок, 600 медалей та 300 кубків»: як майстер гирьового спорту з Донеччини відновив карʼєру на Волині

Історія

Подвиг, який не згасає: як мешканці сходу України брали участь у ліквідації Чорнобильської катастрофи

Важливо

«Ми вивозимо всіх»: як «UAnimals» рятують тварин із прифронтової Донеччини

Актуально

Як працює освітній центр «Вулик» для дітей з постраждалих від війни громад

06 Травня Вівторок
11:18

Росіяни ударили по Краматорську: загинула людина, також є поранені

10:45

Ексклюзив Голова Луганської ОВА розповів про провальні плани росіян і обстріли в області

Голова Луганської ОВА розповів про провальні плани росіян і обстріли в області
10:42

За добу армія рф 73 рази обстріляла населені пункти Донеччини: що відомо (фото)

10:20

В окупованих росіянами містах Луганщини та Донеччини продовжують з'являтися символи українського спротиву (фото)

В окупованих росіянами містах Луганщини та Донеччини продовжують з'являтися символи українського спротиву (фото)
09:52

Минулої доби на фронті відбулися 200 бойових зіткнень з російськими загарбниками

09:45

Ексклюзив Харченко розповів, як вирішується для ВПО проблема відсутності Луганської області в Національному демографічному реєстрі

Харченко розповів, як вирішується для ВПО проблема відсутності Луганської області в Національному демографічному реєстрі
09:34

Обстріли Донеччини: 16 людей були поранені, а 3 загинули

09:14

Сили оборони України знешкодили ще майже 1,5 тисячі російських окупантів

05 Травня Понеділок
20:00

Східний Варіант дізнався, хто з луганських посадовців найчастіше був у відрядженнях у 2024 році

19:00

Ексклюзив Що відомо про бюджет Маріупольської громади на 2025 рік

18:09

На Донеччині затримали командира підрозділу за можливі махінації з бойовими виплатами

17:58

Лиманський напрямок вийшов на друге місце за кількістю бойових зіткнень

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: