
Підвальні світи та історія про любов: як живе зимовий Лиман у часи війни
Це мав би бути текст про життя людей взимку у деокупованому Лимані. Але цей текст буде про любов. Про те, як любити свій підвал, як з любов'ю готувати тут супи та борщі — а пахне як, ух!, як зустрічати в цьому підвалі Різдво та Новий рік.... Цей текст про те, як цю любов неможливо вбити "градами" та "калібрами". Лиман — це про любов до свого міста, до своєї країни, до кожного шматочка землі та кожного зруйнованого будинку.
На вулиці холодно, проте промені сонця зігрівають. Виходиш з машини, вдихаєш на повні груди. Тебе одразу зустрічає запах хвої, запах диму від буржуйок та пічок. Затамовуєш подих, дивишся довкола і згадуєш як тут все було...


Залізниця, ринок, магазини, кафе, обласна травматологія…
Тут, в цьому маленькому місті, оповитому хвойними лісами та озерами, вирувало життя.

Зараз життя є біля підвалів та пунктів незламності, біля працюючих магазинів та хабів видачі гуманітарки, та в окремих віконцях, які так лагідно світяться теплим світлом — воно є!

Життя у кожному з підвалів та сховищ має свій уклад. Люди знають сильні та слабкі сторони один одного. Вони допомагають один одному. По черзі підтримують тепло у буржуйках, готують їсти та слідкують за порядком.

Ці будинки — перші на в'їзді до Лиману. Тепер через них проходить дорога життя всього міста. Місто поділено залізницею на дві частини — північну та південну.

Залізничний пішохідний та автомобільний мости було зруйновано, і тепер так звана «лінія життя» проходить повз ці будинки.
Лиман. Кімнати зі старих кайбашів
Пані Тетяна — наша сьогоднішня провідниця до одного із маленьких підвальних світів — загорнута у дублянку із високим коміром, з посмішкою зустрічає нас.
Розвантажуємо машину, заносимо до підвалу макарони, олію, канцелярію для діток, а також інші продукти.

Перше відчуття — тепло. Друге — як смачно пахне! Свіжим супчиком. І третє — бачимо сумного чоловіка з дуже добрими очима біля пічки-буржуйки, до якої приєднали гриль-барбекю, щоб було готувати смачніше.
Чоловік посміхається тільки очима. Мовчить. Підкидає паливні брикети до пічки та час від часу дивитися на ікону, яка висить над пічкою. Її оповито весільним рушником з типовим для Донеччини рослинним орнаментом з трояндами.

Пані Тетяна та її сусідка Зоя Костянтинівка привітно запрошують подивитись, як вони живуть.
А живуть просто та невимушено. Підвал старого будинку, в якому було споруджено маленькі імпровізовані кімнати зі старих кайбашів. Кайбашами на Донеччині називають підвали, які раніше використовували для зберігання вугілля.

Після того, як у будинках з’явилось централізоване опалення, їх почали використовувати як комори для зберігання консервації та різних речей, які просто не вміщались у квартирі. А зараз сюди люди перенесли свої життя. Ковдри, матраци, свічки, якісь врятовані цінні речі, посуд. У квартирі не можуть жити – холодно.
Нещодавно у Лимані вдалось частково увімкнули електроенергію, тому у тих будинках, де хоч якось вцілили комунікації, люди мають змогу вмикати обігрівачі. Але така ситуація далеко не у всіх. У квартирі Зої Костянтинівні електроенергію відновити поки що неможливо. Від обстрілу російських окупантів було пошкоджено комунікації так, що без світла майже весь під’їзд п’ятиповерхового будинку.

Вона забрала з собою двері, матрац, покривала й облаштувала своє життя у підвалі. До квартири інколи навідується, але основний час все одно проводить тут із сусідами.
Показує відео на телефоні та каже: «Та ми тут і новий рік зустріли, і холодцю наварили, прямо от на цій пічці! Бачите, яка краса? Мені друзі передали смачних продуктів – ікорки червоної, так ми трошки відзначили. А що робити? Життя ж триває».

Свіжий суп та тріскіт дров
Зоя Костянтинівна та пані Тетяна — справжні українські жінки! Як би не було важко, які б не були умови — свій маленький світ вони зробили комфортним та охайним. В підвалі не має якихось сторонніх запахів. Тільки свіжий суп пахне та дрова.


Усі продукти дбайливо складені на полицях, посуд чистий, дрова з одного боку лежать рівним рядочком, паливні брикети поряд рівною стіночкою. Є окреме приміщення для продуктів за залізними дверима — там холодно, туди не достає тепло від буржуйки.

«Ми дуже вдячні всім за допомогу – волонтерам за продукти та засоби гігієни, за теплі речі. Міська влада привезла нам паливні брикети — вони добре підтримують вогонь у пічці. Велика дяка за все українським військовим — вони захищають нас і дбають про нас. Привозять нам свої продукти, діляться усім», — розповідає Тетяна, показуючи нехитрий скарб — консерви, картопля, різні овочі.


І здавалося б, що можна подумати, що не все так погано. Але. Лінія фронту поряд, «бахає» щохвилини. Звісно, що це не порівняти з Бахмутом чи Вугледаром. Але люди й досі бояться звуків вибухів.
Питаємо, коли було складніше за все. Кажуть у квітні — травні, коли окупанти вели наступ. росія нещадно поливала місто з артилерії. Після окупації російськими військами почались перевірки населення та страшні дні очікування.

"В один із днів снаряд прилетів у наш будинок. Уламками вбило дитину. Прям тут, на цьому подвір'ї...Не можу більше казати нічого...", — Тетяна закриває обличчя руками.
Більше нічого і не питаємо. Видно — людині болить. Заносимо до підвалу останні пакунки з гуманітарною допомогою, Тетяна, Зоя Костянтинівна та добрий чоловік з сумними очима посміхаються, на пічці доварюється запашний суп, собаки бігають по двору, лагідно тулячи холодні носи до людських долонь, а ми прощаємось, обіцяючи завітати ще раз.

На серці тепло, але щемливо. Є багато історій про «ждунів» та прибічників руського миру в Лимані. Але є й такі. Історії про людей, які вірять у військових, дякують їм за все та не можуть говорити, згадуючи обстріли окупантів та власне саму окупацію, бо сльози заливають обличчя.
Кожен з них мав причини, щоб залишитись у місті. Хтось просто не встиг виїхати, бо було вже пізно і йшли вуличні бої. Хтось думав, що дочекається звільнення, що окупація не на довго.

Це історії про любов. До всього живого навкруги. До своїх сусідів, котів та собак, свого міста. І ця любов зцілює їх. Не дає опускати руки. Ця любов здається зцілює і саме місто. Як би росія не намагалась нас знищити – любов українців та відчайдушність наших воїнів переможе!
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Під час порятунку постраждалих у Райському парамедики поліції Донеччини потрапили під повторні удари росіян (відео)

Ексклюзив Чим загрожує мешканцям ТОТ закон про множинне громадянство: пояснення від Східного Варіанта
Лисичанська громада оголосила прийом заяв для надання грошової допомоги сім’ям військових для підготовки дітей до навчального року

У Сіверськодонецьку будівники з Дагестану покинули "ремонт" зруйнованих росіянами будинків
Шмигаль повідомив, що за оцінками Світового банку, Донеччина найбільш постраждалий регіон через війну

Генштаб ЗСУ підтвердив ліквідацію складів боєприпасів російських окупантів на ТОТ Донецької області
Ворог активно штурмує позиції ЗСУ на Лиманському і Покровському напрямках
В окупації підірвали "екс-голову" невизнаної "адміністрації" Луганська
