
Відсторонення Мамедова зведе нанівець роботу з розслідування військових злочинів агресії РФ, - УГСПЛ
Заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов втратив контроль над департаментом щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту.
Про це повідомляє Східний варіант з посиланням на Олександра Павличенко - виконавчого директора Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) на Радіо Свобода.
Новим керівником спочатку став Максим Якубовський, який координує Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері, але після розголосу в ЗМІ генеральна прокурорка Ірина Венедіктова підпорядкувала його собі.
Департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту був створений ще у структурі Генеральної прокуратури в жовтні 2019 року і продовжив роботу в Офісі генерального прокурора. По праву ініціатором та ідеологом створення такого підрозділу на центральному рівні, який би глибоко займався злочинами в умовах збройного конфлікту та координував роботу правоохоронних органів, став саме Гюндуз Мамедов, заступник генпрокурора. Із 2016 року і до призначення в Офіс він очолював прокуратуру АР Крим. З неї і розпочалася історія розвитку цього напрямку, активна та саме систематизована взаємодія з Офісом прокурора МКС, правозахисниками і громадськими організаціями.
Тоді, до речі, з’явилась не лише стратегія розслідування даної категорії злочинів, «озброєна» нормами міжнародного гуманітарного та кримінального права, що стала алгоритмом дій для правоохоронних органів, які до того реєстрували та розслідували воєнні злочини за «загальнокримінальними» статтями, а й перші кейси за фактами порушення законів та звичаїв війни. Наприклад, «Справа 26 лютого» щодо активної фази початку окупації Криму, кримінальні провадження про умисні вбивства та безвісні зникнення, зокрема, Решата Аметова та Ервіна Ібрагімова, коли в кваліфікації з’являється посилання на Женевську конвенцію про захист цивільного населення під час війни. Команда в кримській прокуратурі працює доволі успішно і після підвищення Мамедова. А, отже, інституційна пам’ять збережена – і це один із головних чинників вдало вибудованого менеджменту, помножений на патріотизм та ідейність.
Читайте також: На чужій війні. Що чекає іноземців, які воюють на боці бойовиків «ЛДНР»
Чому тепер усунення Мамедова з цього напрямку стане подарунком для ворогів України? Адже навіщо відстороняти прокурора, зусилля якої були настільки важливими для досягнення прогресу, якщо не має кінцевої мети знищення департаменту? Навіщо обмежувати ідеолога та лідера підрозділу, який демонструє результат, якому довіряють правозахисники та суспільство? Правозахисники вже неодноразово пов’язували проблеми, з якими стикався цей департамент із призначенням Ірини Венедіктової генеральним прокурором.
По-перше, військові злочини та воєнні злочини – це не одне й те саме, а, отже, мають суттєву специфіку. Військові правопорушення – недотримання правил внутрішнього порядку несення військової служби, це та ж «дідівщина», рукоприкладство, порушення статутних вимог. Воєнні ж – міжнародні злочини, грубі та серйозні порушення прав людини та норм міжнародного гуманітарного права, врешті – правил ведення війни. І переслідування та відповідальність за них – більш глобальні і можуть здійснюватися будь-якою цивілізованою країною світу.
По-друге, правосуддя над воєнними злочинцями потребує неабияких юридичних знань. Не тільки національного законодавства, а й міжнародного, адже право війни регулюється понад трьома десятками міжнародних актів. Тобто, вивчення цього всього масиву потребує певного часу, а в нас його вже просто немає. Тим більше, є великий сумнів, що головна прокурорка нашої країни буде особисто вивчати міжнародне право, заглиблюватись у суть таких складних та багатоепізодних кримінальних проваджень або особисто брати участь у переговорах, скажімо, з Іраном чи у судових засіданнях по MH17.
По-третє, рішення не має логіки, ба більше, навіть є злочинним. Коли, нарешті, від МКС Україна отримала довгоочікуване рішення про завершення попереднього розслідування, коли, повторюся, МКС визнав наявність воєнних злочинів та злочинів проти людяності в умовах збройного конфлікту, коли розглядається можливість відкриття повноцінного слідства, проводити подібні глобальні зміни в департаменті, м’яко кажучи, сумнівно. Пам’ятаємо приказку, що коней на переправі не змінюють. По великому рахунку, перемогу б тоді варто святкувати країні-агресору, адже рішення може призвести до сумних наслідків і звести нанівець всю роботу. Як і хто тоді пояснить всім постраждалим від збройного конфлікту, всім хто ці довгі 7 років живе в окупації, що надію та довіру, яку давав та вибудовував департамент, тепер може бути знищено? Лише єдиним рішенням, єдиної людини для мільйонів українців.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.