
Мінування, поранені та загиблий. Як пройшов тиждень на фронті
Порушення Оттавської конвенції та вбивство українського захисника. Що відбувається на Донбасі
Російсько-окупаційні війська впродовж тижня декілька разів порушили режим тиші. Це підтверджували представники СЦКК та моніторингової місії ОБСЄ.
Дистанційне мінування
Тиждень тому штаб операції Об'єднаних сил у щоденному звіті повідомив, що з боку окупованої Ужівки у напрямку Водяного окупанти здійснили дистанційне мінування позицій українських військ, використовуючи міни ПОМ-2.
«Про порушення режиму припинення вогню та зухвале використання заборонених мін збройними формуваннями Російської Федерації через Українську сторону СЦКК повідомлено представників ОБСЄ», – додають у штабі.
Це далеко не перший випадок мінування забороненими міжнародними конвенціями протипіхотними мінами. Так, у січні поточного року повідомлялося, що бойовики проводять заходи з дистанційного мінування територій біля населених пунктів Золоте-5 і Оріхове. Мінування здійснювалося протипіхотними мінами ПОМ-2.
Для доставки міни використовується гранатомет РПГ-7 з переробленою гранатою ПГ-7. Радіус суцільного ураження становить до 16 метрів, міна спрацьовує, коли людина зачепить одну із чотирьох тонких капронових ниток, завдовжки до 10 метрів кожна.
У вересні 2016 року повідомлялося, що подібне мінування було зафіксоване у смузі відповідальності так званої 7-ї бригади, «9-го» та «11-го полків» російсько-окупаційних військ. Йшлося про приховане мінування місцевості протипіхотними мінами ПОМ-2 «Отьок». Тоді внаслідок порушення правил встановлення міни, дістав поранення 25-річний бойовик Костянтин Тиквенко з так званого «9-го полку» російсько-окупаційних військ.

Примітно, що застосування мін ПОМ-2 заборонено Оттавською конвенцією, ухваленою 1999 року. У 2020-му бойовики почали активніше використовувати їх.
Варто зазначити, що російсько-окупаційні війська активно мінують місцевість й на луганському напрямку. Так, в районі тимчасово окупованого н.п. Весела Гора (окупована територія Луганської області) місією ОБСЄ зафіксовані протитанкові міни.
У звіті СММ ОБСЄ станом на 14 листопада 2020 року йдеться про те, що «приблизно в 1,5 км до схід-північно-схід від н. п. Весела Гора (непідконтрольний уряду, 16 км на північ від Луганська) та орієнтовно в 70 м на захід від автодороги Н21 Місія зафіксувала приблизно 40 протитанкових мін встановлених в 4 ряди».
Згадані факти свідчать про порушення окупантами низки міжнародних договорів, зокрема Оттавської конвенції щодо заборони або обмеження застосування мін, мін-пасток, інших пристроїв, заборони застосування, виробництва та передавання протипіхотних мін тощо.
У статті 1 Оттавської конвенції від 1997 року зазначено: кожна держава зобов’язується ніколи й за жодних обставин не застосовувати протипіхотні міни; не розробляти, не виробляти, не набувати іншим чином, не накопичувати, не зберігати й нікому не передавати, прямо чи опосередковано, протипіхотні міни; не допомагати, не заохочувати й не спонукати будь-яким чином будь-кого до діяльності, забороненої для держави-учасниці згідно з цією Конвенцією.
Порушуючи міжнародні договори та взяті на себе зобов’язання у межах Мінського процесу, російсько-окупаційні війська продовжують сталу практику щодо дистанційного мінування місцевості у районах прилеглих до позицій підрозділів Об’єднаних сил та інженерного обладнання позицій.
За попередньою оцінкою, площа районів під російською окупацією, забруднених мінами та вибухонебезпечними залишками війни сягає близько 14 тис. км.
Втрати
У переддень свого дня народження 24 листопада на передовій поблизу Авдіївки загинув боєць 72-ї окремої механізованої бригади В’ячеслав Мінкін.
Він не дожив день до свого 31-го дня народження.
У 72-й бригаді прослужив лише тиждень. Чоловік був родом із Фастова, що на Київщині. Вдома у нього залишилися дружина і син.

"По наших позиціях працював ворожий снайпер. Куля не одразу вбила Славу. Він ще лишався живий. Його терміново направили до шпиталю, але, на жаль, не встигли", – розповів пресофіцер 72-ї бригади Роман Чоп.
Втрат могло бути набагато більше, каже військовий експерт Богдан Петренко.
"Справа у тому, що неодноразово й СЦКК, й ОБСЄ фіксували безпілотні літальні препарати. Тобто вони регулярно ведуть розвідку. А це прямо заборонено умовами перемир'я. Проте, це не вперше, й наші хлопці вже навчені воювати в таких умовах", – пояснює він.
На думку експерта, головна мета Києва сьогодні – зберегти крихке перемир'я хоча б у такому вигляді.
"Це – головне досягнення президента. Мабуть, тому Зеленський мовчить, тому в нас збільшилися "не бойові" втрати, тому ми не чуємо звітів міжнародників, тощо", – резюмує Петренко.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.